Wieści

Rudyard Kipling plagiatorem?

Written by Ioannes Oculus
Rudyard Kipling

Rudyard Kipling

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy Rudyarda Kiplinga? Jeżeli nie jego samego, to przynajmniej o Księdze Dżungli chyba każdy słyszał. Okazuje się, że jego twórczość może być mocno inspirowana innymi autorami. Co więcej, sam się do tego przyznaje!

Niedawno wystawiono na sprzedaż list pisarza pochodzący z 1895 roku, w którym, jak donosi The Telegraph, autor przyznaje się do plagiatu. Za 2,5 tysiąca funtów można nabyć list, którego treść brzmi:

I have been absent from home for some days. Hence the delay in answering yours of no date, in regard to my account of the Law of the Jungle.

I am afraid that all that code in its outlines has been manufactured to meet ‘the necessities of the case’: though a little of it is bodily taken from (Southern) Esquimaux rules for the division of spoils.

In fact, it is extremely possible that I have helped myself promiscuously but at present cannot remember from whose stories I have stolen.

Very sincerely, Rudyard Kipling.

Interesujące jest zakończenie, w którym autor mówi o tym, że nie pamięta co od kogo ukradł. Czy jednak nie dzieje się tak, że po prostu jeden autor inspiruje drugiego, a jedna historia inną? Być może dzisiaj Kipling miałby problemy z prawem za nadużycie cudzej własności intelektualnej. Wtedy jednak do naszych rąk mogłaby nigdy nie trafić Księga Dżungli, a szkoda by było.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.