Wieści

Aneta Jadowska, “Bogowie muszą być szaleni”

Written by Ioannes Oculus
Aneta Jadowska, "Bogowie muszą być szaleni"

Aneta Jadowska, “Bogowie muszą być szaleni”

Aneta Jadowska, Bogowie muszą być szaleni, [Fabryka Słów], Lublin 2013

Aneta Jadowska, rocznik 1981, z wykształcenia filolog, kobieta z zamiłowaniem do pomysłów niełatwych i niepraktycznych. Od dwunastu lat mieszka w Toruniu i to miasto jest dla niej zarówno obiektem miłości jak i nienawiści. Jest nocnym markiem – w nocy czyta i pisze. Debiutowała w 1999 roku opowiadaniem Dziwny jest ten świat w Gazecie Radomszczańskiej. Kolejne jej opowiadanie –Kalejdoskop zostało opublikowane w 2004 roku w Science Fiction. Bogowie muszą być szaleni to jej druga powieść o Dorze Wilk.

Po rozwiązaniu sprawy psychopatycznego maga, Dora, Joshua i Miron zamieszkali we trójkę w Thornie. Zakładają wspólnie agencję detektywistyczną i na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że ich życie wreszcie będzie spokojne. Nic bardziej mylnego.

Ktoś zaczyna zabijać wilki, magicznych i wampiry. Wszystko wskazuje na to, że tajemniczy morderca zamierza wszcząć międzygatunkową wojnę, z sobie tylko znanych powodów. Tradycyjnie już Dora wpakuje się w kłopoty, nie do końca na własną prośbę. Jakby mało było tego, że mieszka z diabłem i z aniołem, stanie się przybraną matką dwóch wampirów, których uratowała z rąk maga w poprzednim tomie. W następstwie wielu wypadków zostanie też Alfą jednej ze sfor wilków, ta funkcja będzie jednak wyłącznie tytułem honorowym.

W międzyczasie Joshua staje się celem ataków niezidentyfikowanego napastnika. Nawet jego dziadek, archanioł Gabriel, wydaje się tym zaniepokojony. Najpierw włamanie do mieszkania, później urok, przez który Joshua niemal łamie niebiańskie prawo. Coś jest nie tak i Dora wraz z Mironem muszą dowiedzieć się, jak ochronić przyjaciela, który nie doszedł jeszcze do siebie po doświadczeniu pełni majestatu.

Najciekawszym jednak elementem powieści jest, przynajmniej dla mnie, pokręcona relacja między trójką głównych bohaterów. Joshua kocha Dorę, ale jako jej Anioł Stróż nie może z nią być. Miron kocha Dorę, ale ze względu na przyjaciela nie mogą być razem. Dora kocha obydwu, ale każdego w inny sposób. Przy czym Mirona pożąda w sposób niemal zwierzęcy. Układ skomplikowany i niestety nie da się dogodzić wszystkim. Najbardziej prawdopodobne jest to, że przynajmniej jeden z uczestników tego trójkąta, będzie cierpiał. A może niekoniecznie?

Podobnie jak pierwsza część, powieść skrzy humorem, wciąga i nie pozwala się oderwać. Aneta Jadowska jest kolejną autorką młodego pokolenia, która na pewno nie da o sobie zapomnieć. Tym bardziej, że w planach są jeszcze cztery części serii o Dorze Wilk. Polecam gorąco wielbicielom urban fantasy w najlepszym wydaniu.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.