Kryminał, thriller, sensacja Recenzje

Vincent V. Severski, “Niewierni”

Vincent V. Severski, "Niewierni"
Written by Ioannes Oculus

Zdarzają się książki, po przeczytaniu których można tylko powiedzieć: Dlaczego była taka krótka?  Ja doświadczyłem tego całkiem niedawno, gdy kończyłem prawie 900-stronnicową lekturę Niewiernych.

Vincent V. Severski, Niewierni, Czarna Owca, Warszawa 2012

Książkę najlepiej kupić w Internecie oczywiście 🙂

Niewierni to kontynuacja powieści Nielegalni recenzowanej już na naszej stronie. Mimo to książka stanowi otwarcie nowego wątku i odwołując się do poprzednich wydarzeń stanowi odrębną całość.

Akcja rozpoczyna się od dosyć przypadkowego wydarzenia. Sprzątaczka w hotelu Marriott informuje lokalną ochronę o nietypowych gościach w jednym z hotelowych pokoi. Informacja o tym zdarzeniu szybko trafia do zespołu Konrada Wolskiego. Jak się potem okaże postawi ono na nogi służby wywiadowcze wielu krajów. W miedzy czasie znany z pierwszego tomu zakochany Karol ustala gdzie mieszka jego wybranka Zuza. Okazuje się, że te osoby są sobie bliższe niż podejrzewały. Tak bliskie jak potrafią być sobie odwieczni wrogowie. Jednocześnie wzrasta zagrożenie terrorystyczne na świecie. Al-Kaida planuje kolejne uderzenia, podobnie IRA. W całość wydarzeń wplątana jest tajna grupa hakerów, która stara się wpływać na światowe wydarzenia.

Akcja książki jest wielowątkowa. Autor w fantastyczny sposób je łączy w jeden nurt opowieści, którą czytamy z zapartym tchem. O ile pierwsza część miała dwa wyraźnie osobne wątki, słabo się splatającego, tak w Niewiernych wątków jest na pozór więcej, jednak łączą się ściśle ze sobą. Ta spójna wielowątkowość budzi we mnie podziw, gdyż autor wspaniale panuje nad fabułą. Tu nie ma miejsca na nielogiczności czy nieścisłości. Severski dba o szczegóły w iście larssonowskim stylu. Brakuje chyba tylko numerów seryjnych telefonów, których używają bohaterowie. W ten sposób świat przedstawiony jest bardzo realny, jednocześnie szybka akcja nie pozwala Czytelnikom nudzić się ani przez chwilę.

Bardzo interesujący jest wątek rozterek Safira as-Salama. Ten islamski fanatyk traci głowę dla kobiety. Chce ją nawrócić, przekonać do swoich racji. Jednak jej osoba, myśli o niej tworzą wyłom, skazę na dotychczasowym czarno-białym myśleniu. Autor stworzył ciekawą postać z oryginalnym charakterem i dylematami. Inni bohaterowie także udali się Severskiemu, na czele z Konradem Wolskim. Każdy ma swój niepowtarzalny charakter, mocne i słabe strony. Postacie są żywe i realistyczne, daleko im do papierowych czy wyidealizowanych bohaterów, jakich można spotkać w literaturze niższej próby.

Nie zgodzę się z tym, którzy piszą, że druga część jest tak samo dobra jak pierwsza. Moim zdaniem jest lepsza, bardziej wciągająca. Plusem jest także stworzenie wielowątkowej i jednolitej powieści. Na takiego polskiego autora czekałem bardzo długo. Tworzy świetnej jakości opasłe tomiska lektury, od której nie można się oderwać. Ciężkim grzechem zaniedbania będzie, jeżeli książki nie zostaną przetłumaczone i wypromowane za granicą. Tego potencjału nie można marnować!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

3 Comments

  • Recenzja tej książki jest bardzo dobra i bardzo udana 😉 Wielowątkowość książki musi być bardzo ciekawa i sam nie wiem kiedy ostatnio przeczytałem taki rodzaj książki. Na pewno warto by było zobaczyć jak się ją czyta 😉

  • Bardzo wciągająca książka, też uważam że lepsza od pierwszej.
    A najbardziej uwielbiam ostatnie zdanie na stronie 133 🙂

  • Przeczytałem juz dwie książki tego autora i moim zdaniem są bardzo dobre. Książka zafascynuje ludzi zainteresowanych służbami specjalnymi którzy podczas czytania wychwytywać mogą sposób postępowania agentów

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.