Wieści

Wymieniaj zamiast kupować!

Written by Ioannes Oculus
Finta

Finta.pl

Wszechobecny i znienawidzony przez wszystkich kryzys znajdujący swoje odzwierciedlenie także w branży księgarskiej skutecznie zmniejszając zasoby portfeli czytelników zmusza ich do poszukiwania alternatywnych sposobów pozyskiwania książek.

Popularne w ostatnim czasie stały się akcje typu „book change”, na których dochodzi do wymiany książek, w oparciu o różne kryteria. Przeważnie za jedną przyniesioną na teren przedsięwzięcia książkę można wynieść jeden egzemplarz z nowym tytułem. Niewątpliwie dużym atutem tego rodzaju wydarzeń jest możliwość spotkania z innymi czytelnikami jednak pewnym minusem jest wymiana w stosunku jeden do jeden, a przecież wiadomo, że nie każda książka przedstawia tę samą wartość. Pozostaje też kwestia dojazdu we wskazane miejsce o wskazanym czasie na co nie zawsze możemy sobie pozwolić.

Inną, niewątpliwie nie wymagającą wolnego czasu w konkretnym terminie, formą pozyskiwania nowych książek są internetowe serwisy wymian. Na polskim rynku działa obecnie kilka serwisów umożliwiających wymianę takich przedmiotów. Jednym z nich, o którym myślę, że warto wspomnieć w tym artykule jest Finta.pl Na rynku portal ten działa od kwietnia 2011 roku i zdążył sobie zaskarbić przychylność sporej ilości czytelników gromadząc bazę książek liczoną w tysiącach egzemplarzy. Użytkownicy otrzymali możliwość wymiany nie tylko książek ale też filmów, gier komputerowych a także „innych przedmiotów” w skład których wchodzą kosmetyki, elektronika itp.

Użytkownik który wystawia przedmiot na Fincie sam wycenia jego wartość w punktach oraz sam pokrywa koszty wysyłki. W ten sposób zbiera punkty, za które może nabyć przedmioty od innych userów. Ponadto rozbudowany system programów partnerskich oraz bonusowych punktów zwiększa ilość profitów dając znaczną przewagę nowym użytkownikom tym samym pozwalając im na swobodne zapoznanie się z zasadami działania portalu oraz korzyściami jakimi on daje. Do dyspozycji odwiedzających serwis oddana została także grupa konsultantów, która na bieżąco wyjaśnia zasady korzystania z Finty i pomoże w wystawieniu pierwszych przedmiotów, którymi mogą być przeczytane już książki, obejrzany na DVD film czy nietrafiony prezent. Wbrew tym zapowiedziom na portalu dostępna jest znaczna ilość nowych przedmiotów w stanie idealnym bez śladów użycia.

Myślę, że korzystanie z tego typu portali w przyszłości stanie się normą i rynkiem z którego korzystać będą same wydawnictwa w celu badania gustów czytelników.

Dla zainteresowanych: szczegółowe informacje na finta.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.