Film Rozrywka i kultura

“Igrzyska Śmierci” – recenzja

Written by Ioannes Oculus

Czy można widza zatrzymać w kinie przez 2 godziny i 22 minuty? Igrzyska śmierci pokazały, że jest to możliwe. Jednak nie oznacza to, że film jest rewelacją.

Film rozgrywa się w odległej przyszłości bądź w rzeczywistości równoległej, trudno określić. Świat, bądź kraj w którym dzieje się akcja podzielony jest na 12 dystryktów, które nie mają (a przynajmniej nie powinny) mieć ze sobą kontaktu. Wiele lat temu doszło do poważnego buntu dystryktów, który został krwawo stłumiony. Trudno określić co było jedo przyczyną, jednak pozostała po nim “pamiątka” w postaci dorocznych “The Hunger Games”, Igrzysk Głodu. Jest to jednocześnie tytuł filmu, który został z chyba tradycyjną już precyzją przełożony przez polskiego dystrybutora na “Igrzyska Śmierci” (choć polski tytuł wydaje się bardziej chwytliwy). Na te igrzyska wybiera się z każdego dystryktu dwoje reprezentantów, chłopca i dziewczynę, w wieku pomiędzy 12 a 18 lat. Igrzyska wygra, czyli przeżyje, tylko jedna osoba… Film opowiada historię Katniss, dziewczyny, która bierze w nich udział jako ochotniczka w zamian za swoją młodszą siostrę. Zostawia rodzinę i ukochanego chłopaka, aby wziąć udział w krwawym widowisku. Pokazane są kolejne przygotowania do finału igrzysk, które odbywają się w stolicy. Ta część jest ciut przydługa i jak na film akcji, to niewiele się dzieje. Najciekawsze zaczyna się, gdy uczestnicy dostają się na arenę, gdzie z 24 osób żywa pozostanie tylko jedna.

Dużym plusem filmu są efekty specjalne. Producent miał pieniądze i wyprodukował film, który dobrze się ogląda. Wszystko wydaje się być w porządku, a jednak po seansie pozostaje uczucie niedosytu… Czegoś zabrakło w tym obrazie. Sytuacja, w której znaleźli się uczestnicy, kiedy każdy sojusz jest tylko czasowym, mogła by być o niebo lepiej wyeksploatowana. Wszystko jednak układa się doskonale i nasza główna bohaterka chyba ani razu nie stanie przed trudnym wyborem między własnym życiem a kogoś, kto stał się jej bliski w tym czasie. Jej postawa staje się manifestacją sprzeciwu przeciwko systemowi, jednak jedynie w niewielkim stopniu. Kolejny wątek, który nie został specjalnie wykorzystany… Kolejny wątek niewykorzystany to relacja Katniss i jej chłopaka Gale’a oraz Peetam chłopaka z jej dystryktu, który mówi przed kamerami o swojej skrywanej miłości do Katniss. Twórcy jakby unikali każdego wątku, który by w jakiś sposób pogłębił ten film. Osiągnęli za to popkulturową papkę, która spodoba się większość, na którą nie żal wydanych pieniędzy za bilet, ale też nie będzie pamiętało się o niej dłużej niż 15 minut po seansie.

Czy iść na ten film? Tak, nie będzie to zupełnie zmarnowany czas, nie należy liczyć jednak na coś więcej niż chwilę popularnego kina akcji.

W ramach post scriptum. Film oparty jest na książce pod tym samym tytułem. Wedle opinii internautów jest o niebo lepsza od jej ekranizacji. Ilość ciekawych, a niewykorzystanych wątków w filmie zachęca mocno, żeby sięgnąć po źródło. Jeżeli przeczytam to na pewno znajdziecie recenzję książki na stronie Kocham Książki.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

5 Comments

  • W Twojej recenzji najbardziej denerwuje mnie to, że opisujesz Gale’a jako chłopaka Katniss. Oni nie byli parą, jedynie przyjaciółmi!!! I w książce jest to bardzo podkreślone. Dopiero w części drugiej coś się dzieje między nimi, ale to też nic wielkiego. Rzeczywiście, książka jest o niebo lepsza, choć film jest przyjemny, takto powiem, jesli historia o morderczej walce nastolatków może być przyjemna. Mimo wszystko częśc pierwsza bez dwóch pozostałych jest strasznie naga, więc radzę przeczytać książkę, której jestem wieeeelką fanką 😉

    • Książki nie czytałem, więc oceniam co widziałem. Dla mnie wyglądało to jak coś więcej niż przyjaźń. Film jest dziełem samodzielnym i nie jest wymagana znajomość książki. Co więcej, reżyser czy autor scenariusza nie może zakładać jej znajomości. Jako widz mam prawo interpretować film jako dzieło samodzielne i niezależne. To, że książka jest zapewne lepsza, uznaję za wielce prawdopodobne.

  • zupelnie nie zgadzm sie z ta opinią . dla mnie film byl rewelacyjny i mysle ze warto go obejrzec 😉

  • nie wiem co ppowiedziec … Dla mnie film był super. Napisalas ze nic sie tam nie dzieje as wlasnie ze dzieje sie tam bardzo duzoo 😉

    • Każdy ma prawo do własnej opinii. Choć jednego nie rozumiem… Katniss, dlaczego sądzisz, że jestem kobietą? 😉

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.