Wieści

Arthur Conan Doyle, “Znak czterech”

Written by Ioannes Oculus
Arthur Conan Doyle, "Znak Czterech"

Arthur Conan Doyle, "Znak Czterech"

Arthur Conan Doyle, Znak czterech, [Biblioteka Akustyczna] 2011.

audiobook, lektor: Janusz Zadura

Audiobook możesz kupić tanio w internecie 🙂

Arthur’a Conan’a Doyle i Sherlock’a Holmes’a nie trzeba szczególnie przedstawiać. O tym genialnym detektywie słyszał chyba każdy (co niestety nie oznacza, że każdy czytał książki o nim). Sam muszę się przyznać, że o słynnym detektywie więcej słyszałem niż czytałem. Gdy więc natrafiła się okazja w postaci audiobooka chętnie po niego sięgnąłem.

Znak czterech historia tajemniczego skarbu. Do mieszkania przy Baker Street, gdzie znudzony Holmes szuka rozrywki w kokainie, przychodzi Mary Morstan. Od dziesięciu lat otrzymuje co roku perłę. Tym razem otrzymała także list z propozycją spotkania. W osobach Holmes’a i Watson’a szuka ochrony na wypadek niebezpieczeństwa. Szybko okazuje się, że sprawa jest bardziej tajemnicza niż z pozoru mogłoby się wydawać, a co więcej dochodzi to tajemniczego morderstwa. Nasi bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę śmierci i odnaleźć źródło wszelkich sporów – skarb przywieziony niegdyś z Indii do Anglii. W tym celu ruszają w pościg za sprawcami przestępstwa, aby ci nie zdążyli zbiec z Anglii.

Zagadka jest całkiem interesująca, nie można też autorowi zarzucić jakiś szczególnych wad. Słuchało mi się książki całkiem dobrze. Jednak nie powaliła mnie z nóg. Bazując na popularności najsłynniejszego detektywa miałem być może za duże oczekiwania co do fabuły. Brakowało mi czegoś zaskakującego. Może to styl sprzed stu lat, może jeszcze coś innego. Nie chodzi o to, że powieść jest przewidywalna, jednak, co jest tylko moim osobistym wrażeniem, nie miałem aż tak wielkiej ochoty dowiedzieć się co będzie dalej, niż się tego spodziewałem. Nie żałuję czasu poświęconego tej książce, jednak po prostu spodziewałem się czegoś więcej.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.