Premiery

“Brzydula. Historia niekochanej” – premiera

Written by Ioannes Oculus

Wspomnienia Constance Briscoe, wydane pod tytułem polskim tytułem “Brzydula”, ukazują świat dziecka, które musiało dojrzeć przedwcześnie. Dzisiaj trafia do księgarni.

Constance Briscoe, "Brzydula. Historia niekochanej"

Constance Briscoe, "Brzydula. Historia niekochanej"

Dziś ukazuje się książka wstrząsająca, a jednocześnie dająca nadzieję, że można wyjść nawet z najstraszniejszych sytuacji. Brzydula. Historia niekochanej pióra Constance Briscoe szokują chyba najbardziej tym, że są oparte na faktach. Trudno jest uwierzyć, że taki piekło może komuś stworzyć sama matka. Książka została już przetłumaczona na 19 języków, w Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie 400 000 egzemplarzy. Więcej informacji o książce:

Wspomnienia Constance Briscoe, wydane pod tytułem Ugly, ukazują świat dziecka, które musiało dojrzeć przedwcześnie. Powodem tego była codzienna walka o przetrwanie w najbardziej nieprzyjaznym dla dziewczynki środowisku – w jej własnym domu. Nieustannie poniżana i dręczona staje się w oczach czytelnika postacią bez mała heroiczną, siła jej woli przeciwstawia się bowiem niesprawiedliwości z mocą znamionującą niepospolity charakter.

Clare, gdyż takie przylgnęło do niej przezwisko, urodziła się w Anglii, jako czwarte dziecko nieudanego małżeństwa imigrantów z Jamajki, które rozpadło się jeszcze przed jej poczęciem. Matka Clare, nie mogąc znieść tytułowej „brzydoty” swojej córki oraz jej nocnego moczenia, znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Dla dziewczynki dom staje się miejscem do tego stopnia przerażającym, że zwraca się ona do opieki społecznej z zamiarem zamieszkania w sierocińcu, a gdy plan ten się nie udaje, wypija środek dezynfekujący.

W wieku trzynastu lat Clare zwraca się do sądu, by doprowadzić do zaprzestania domowych tortur. Zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości nadaje jej życiu nowy sens: Clare zaczyna marzyć o karierze adwokata. Jej marzenia ugruntowują się podczas szkolnej wycieczki do Knightsbridge Courts. Spotyka tam mecenasa Michaela Mansfielda, który oferuje Clare pomocną dłoń w jej zamierzeniach.

Wyzwolenie spod okrutnej władzy rodzicielskiej otrzymuje swój symboliczny wyraz w przybraniu przez Clare jej prawdziwego imienia, Constance. Obecnie Constance Briscoe jest cenionym adwokatem, a także sędzią. Była jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Niniejsze wydanie książki zawiera również niezwykle interesującą relację z procesu, który wytoczyła autorce jej matka twierdząc, iż zawarta w książce opowieść o znęcaniu się nad dzieckiem jest pomówieniem.

Constance Briscoe (ur. 18 maja 1957)

Urodziła się w rodzinie Jamajczyków, zamieszkałych w Wielkiej Brytanii od 1950 roku, jako czwarte z sześciorga dzieci. Praca opiekunki w hospicjum pozwoliła jej na sfinansowanie studiów prawniczych na Uniwersytecie w Newcastle. Dziś jest znanym adwokatem. Została  również jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się prawem karnym i nadużyciami finansowymi. Jest autorką książek Ugly i Beyond Ugly, w których opisuje swoje dramatyczne doświadczenia z dzieciństwa, i kontakty z matką, znęcającą się nad nią fizycznie i psychicznie. Po ukazaniu się książki Ugly w 2006 roku, matka Constance – Carmen Briscoe-Mitchell, wytoczyła córce i wydawnictwu proces  o zniesławienie.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.