Premiery

Premiera “Manekinów”

Written by Ioannes Oculus
Karol Maliszewski, "Manekiny"

Karol Maliszewski, "Manekiny"

„Manekiny” wprawiają w ruch wyobraźnię, a ich intensywność oszałamia. Każde zdanie niesie ze sobą ładunek dodatkowych znaczeń. To proza zadbana w każdym elemencie, gotowa jak noworodek.

Tak o dzisiejszej premierze wypowiedziała się Agnieszka Wolny-Hamkało. To książka poruszająca ważne tematy, sięgająca do głębi człowieka. Autor, Karol Maliszewski, pokazuje, jak można walczyć z niepamięcią o wiarygodny kształt dzieciństwa, jak po latach rozumieć i odzyskiwać ojca. Jest to również opowieść o szukaniu własnego głosu, o wysuwaniu się na plan pierwszy pewnych, nieraz przypadkowych, form życia i narracji. Jeżeli więc konfabulacja, to symboliczna i mityczna, czyli taka, w której życie zapisuje się samo przez się i głęboko.

Pewnie to jest najlepszy, jak dotąd, tekst prozatorski Karola Maliszewskiego. Jakieś mi się to wydaje dojrzalsze, spokojniejsze, pełne fajnego humoru, autoironii w dobrym gatunku. Obecność Schulza jest ewidentna, ale jakby autor rozbrajał go, a jego Wywyższenie obniżał i sprowadzał z mitycznego Drohobycza do chachłackiego Miłogrodu.

Olga Tokarczuk

Nie ma co gadać, to jest najlepsze, co twojego do tej pory czytałem. Momentami słyszałem gdzieś pogłosy z Buczkowskiego, momentami z Danilo Kiša. Bardzo to żywe i trzyma się kupy jak cholera, ze wszystkimi śmiesznymi momentami i tymi zupełnie nieśmiesznymi.

Jacek Bierut

Karol Maliszewski – urodził się w 1960 r. w Nowej Rudzie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest współautorem poradnika Jak zostać pisarzem. Opublikował dziewięć zbiorów wierszy i cztery książki prozatorskie – ostatnio powieść Sajgon. W roku 1999 ukazała się jego książka krytycznoliteracka pt. Nasi klasycyści, nasi barbarzyńcy, a w 2001 druga książka tego typu, zatytułowana Zwierzę na J.. Za zbiór szkiców Rozproszone głosy został w 2007 roku nominowany do Nagrody Nike. Nowe wiersze opublikował w zbiorkach Potrawy pośmiertne i Ody odbite, a nowe szkice w książce Pociąg do literatury.

Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron:  200
Cena detaliczna: 29,00 zł
ISBN: 978-83-7839-043-5

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.