Wieści

Dariusz Domagalski, “Delikatne uderzenie pioruna”

Written by Ioannes Oculus
Dariusz Domagalski, "Delikatne uderzenie pioruna"

Dariusz Domagalski, "Delikatne uderzenie pioruna"

Dariusz Domagalski, Delikatne uderzenie pioruna, [Fabryka Słów] Lublin 2009

Sienkiewicz wielkim poetą był. Eee… poetą raczej nie… No to Sienkiewicz wielkim pisarzem był. Nawet dostał za to nagrodę Nobla za całokształt twórczości, a więc za Krzyżaków też. Trudno się dziwić, w końcu Domagalski swoich “Krzyżaków” wydał dopiero w 2009 roku. Ma szczęście ten Sienkiewicz, że nie miał takiej konkurencji.

Dariusz Domagalski urodził się w 1972 roku w Gdyni. Jest pisarzem oraz scenarzystą komiksów. Zadebiutował w 2006 roku humoreskami o załodze ORP “Dzik”, publikowanymi na łamach miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror. W kwietniu 2009 roku opublikował opowiadanie “Ognie na wzgórzach”. Od tego się zaczyna ciekawa historia. To opowiadanie jest bowiem prologiem krzyżackiego cyklu powieściowego, obejmującego okres Wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim (1409-1411). Domagalski przenosi nas w przeszłość, gdzie historia łączy się z fantazją i mistycyzmem!

Pierwszy tom przenosi nas w czasy poprzedzające bitwę pod Grunwaldem. Napięcie polityczne pomiędzy Koroną Polską i Litwą z jednej strony, a państwem Zakonu Krzyżackiego z drugiej niebezpiecznie narasta. Żmudź buntuje się przeciwko okrucieństwu Krzyżaków, Związek Jaszczurczy nie próżnuje starając się o wyzwolenie spod pruskiego panowania. Jednak siły ziemskie, polityczne są tak naprawdę niczym wobec sił, które naprawdę rządzą światem, a którym służą nieliczni. Owe siły muszą pozostać w równowadze, gdyż inaczej zagrożony jest byt całego wszechświata. Jeden z Przebudzonych, ludzi znających prawdę o wszechświecie, Dagobert z Saint-Amand ma za zadanie przeniknąć do serca wrogiego państwa, aby zmierzyć się z jedną z najpotężniejszych Sefir. W zmaganiach towarzyszy mu piękna i tajemnicza Aine, również obdarzona mocą i wiedzą przekraczającą ludzkie rozumienie.

Książka Domagalskiego ma kilka dużych plusów. Ciekawy pomysł, który wciąga, interesuje, akcja nie przewidywalna, zaskakująca. Do tego dobrze napisana, można poczuć klimat epoki z jednej strony, a z drugiej autor nie stylizuje za bardzo mowy na staropolszczyznę, dzięki czemu lektura nie sprawia trudności. Kapitalnym dodatkiem są przypisy wyjaśniające niektóre pojęcia i rozszerzające tło historyczne. Domagalski oczywiście nie zapomniał o tym, co charakteryzuje jego twórczość. W tym wypadku to kabała, Drzewo Życia i Sefiry, czyli duchowa prawda o wszechświecie, utajona przed pospólstwem, dostępna nielicznym. Autor lubi widać podważyć religijne standardy. Moim zdaniem działa to na korzyść książki, dodaje drugie dno. Gorąco polecam Delikatne uderzenie pioruna. Sądzę, że wiele osób znajdzie tutaj coś dla siebie. Miłośnicy fantasy, zakochani w powieściach historycznych czy po prostu ci, którzy lubią dobrą książkę i rozrywkę.

Kupuj tanio książki Dariusza Domagalskiego w internecie! 🙂

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

6 Comments

  • A mi się średnio podobało. Szczególnie, że równocześnie słuchałem audiobooka “Narrenturm” ASa i “Delikatne…” całkowicie nie wytrzymują porównania. Dla mnie książka Domagalskiego to nic ponad zwykłe czytadło. Podczas lektury miałem wrażenie, że autor jest bardziej historykiem (niż pisarzem), który chciał podzielić się z kimś swoją wiedzą. Nie zauważyłem szczególnego warsztatu pisarskiego, ale też czytanie nie bolało. Wątek fantastyczny zupełnie nie porusza. Chyba został dodany tylko dla odróżnienia tej książki od “Krzyżaków” Sienkiewicza. Przypisy to fajna sprawa, ale również irytująca, gdy trzeba kartkować co chwilę całą książkę(musiałem używać 2 zakładek). Jeśli szukasz szybkiej literatury i przy okazji chcesz się czegoś dowiedzieć o sporze polsko-krzyżackim możesz sięgnąć po tą pozycję. Gdy szukasz czegoś ambitniejszego, porywającego to tutaj raczej tego nie znajdziesz.

    • Wikipedia podaje: “Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości” i dodaje w przypisie: “Because of his outstanding merits as an epic writer”, Literacka Nagroda Nobla 1905 (en); w wielu źródłach błędnie podawane jest, że Sienkiewicz dostał Nobla za Quo vadis.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.