Wieści

Lauren Weisberger, “Diabeł ubiera się u Prady”

Lauren Weisberger, "Diabeł ubiera się u Prady"

Lauren Weisberger, Diabeł ubiera się u Prady, tłum. Hanna Szajowska (tyt. org. The Devil wears Prada), [Albatros A. Kuryłowicz], Poznań 2004, USA 2003

Lauren Weisberger ur. 28 marca 1977 w stanie Pensylwania, autorka książek takich jak: Portier nosi garnitur od Gabbany (2005) i W pogoni za Harrym Winstonem (2008). Ukończyła Cornell University w 1999. Przez blisko rok była asystentką Anny Wintour, szefowej brytyjskiej edycji popularnego magazynu mody Vogue. Następnie podjęła pracę w czasopiśmie podróżniczym Departures, uczestniczyła w warsztatach literackich. jej błyskotliwy debiut powieściowy Diabeł ubiera się u Prady podbił serca czytelników w wielu krajach.

Książka opowiada o losach  Andrei Sachs która przyjechała do Nowego Jorku, w poszukiwaniu pracy w branży dziennikarskiej. Niedługo po przyjeździe otrzymuje posadę asystentki u Mirandy Priestly, bardzo wpływowej redaktor miesięcznika mody Runway. Jednak po niedługim czasie przekonuje się że Miranda jest istną diablicą. Swoich pracowników traktuje jak służących, oczekuje od nich przybiegania na każde zawołanie, wręcz jest to jej wymogiem. Nie uznaje sprzeciwu. Będąc jej asystentką, Andrea musi się ubierać w rzeczy od Prady, Versace i Armaniego. Żyje w straszliwym stresie wiedząc, że jeśli przetrwa rok u jej boku, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie.

Książka wciąga już na samym początku. Ukazuje życie z zupełnie innej perspektywy niż inni mogą je sobie wyobrażać.  Przewija się tam  specyficzny język, bardzo współczesny, pojawiają się nawet czasami przekleństwa. Ogólnie książka świetna, nic dodać, nic ująć. Jest to jedna z takich, które zapadają w pamięć, są w niej momenty humorystyczne. Jest tam przede wszystkim przykład do czego można się posunąć dla sukcesu, ale także dla przyjaźni. Polecam tą książkę bardzo mocno paniom.

Pozdrawiam czytelników ;D

Książkę możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.