Languages Podcasts Polish Polish with John

Stanisław Lem – Polish with John #075 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Have you heard of Stanisław Lem? Solaris? You could have. If you want to know something more, this is the episode for you. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Chciałbym dzisiaj przedstawić wam jednego z polskich autorów, a mianowicie Stanisława Lema. Jest to jeden z tych najbardziej znanych na świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, a nawet był nominowany do literackiej nagrody Nobla.

Urodził się przed wojną, w 1921 roku we Lwowie, który wtedy jeszcze był polskim miastem. Zmarł w 2006 roku w Krakowie. Pisał książki z gatunku science-fiction, był także filozofem i futurologiem.

Jego debiut i pierwszy duży sukces literacki to książka “Astronauci”. Ludzie bardzo chętnie ją czytali i dzięki temu mógł zająć się pisaniem kolejnych książek. A było ich bardzo dużo. Nie wymienię ich tutaj wszystkich, jednak warto wspomnieć przynajmniej “Solaris”, jedną z najbardziej znanych na świecie oraz “Powrót z gwiazd”.

“Solaris” to opowieść o spotkaniu człowieka z inną istotą inteligentną. Jest zupełnie inna od ludzi. Głównym bohaterem powieści jest psycholog Kris Kelvin, który przybywa na planetę Solaris. Ta planeta jest pokryta oceanem, który wydaje się być tą właśnie inteligentną istotą. Ta książka była i jest bestsellerem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Natomiast “Powrót z gwiazd” to książka, której akcja dzieje się na Ziemi. Grupa astronautów powraca do domu po kilkuletniej podróży w kosmosie. Zgodnie z prawami fizyki w tym czasie na Ziemi minęło ponad sto lat i wiele się zmieniło. Ludzie przestali interesować się czymkolwiek i wybrali życie przyjemne i pozbawione większych emocji.

Książki Stanisława Lema to nie tylko fantastyka naukowa i rozrywka. Zawierają także przemyślenia filozoficzne i próby znalezienia odpowiedzi na trudne pytania związane z ludźmi, naszymi społecznościami i nauką.

Na koniec ciekawostka. Amerykański autor science-fiction, Philip K. Dick uważał przez jakiś czas, że Stanisław Lem nie istnieje. Sądził, że jest to tak naprawdę grupa pisarzy z bloku państw komunistycznych. Tłumaczył to faktem, że książki Lema należały do różnych gatunków literackich, że były pisane różnymi stylami. Celem takiej operacji miało być uzyskanie większego wpływu komunistów na opinię publiczną Zachodu. Philip K. Dick zmienił jednak zdanie i tłumaczył się, że przeżywał załamanie nerwowe.

Mam nadzieję, że kiedyś sięgniecie po książki Stanisława Lema. Są to takie książki, dla których warto uczyć się polskiego.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

 

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #75 Stanisław Lem [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.