Languages Podcasts Polish Polish with John

O podróżach – Polish with John #45 [A2]

Summer is the time to travel. Many of us travel to different countries, sometimes very far away. Here you can find many useful words about travels. Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Wakacje to czas podróżowania. Wyjeżdżamy na wakacje różnymi środkami transportu, samochodami, pociągami, samolotami. Niektórzy wybierają się w podróż rowerem albo na piechotę. To ostatnie to naprawdę wielkie wyzwanie, jeżeli do pokonania jest dłuższa trasa.

Przed podróżą trzeba się jednak przygotować. Należy się spakować do plecaka albo walizki. Niektórzy w podróż zabierają tylko najpotrzebniejsze rzeczy, inni zabierają dużo, “na wszelki wypadek”, czyli gdyby miało stać się coś nieprzewidzianego. Przed podróżą warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Wtedy, jeżeli coś złego się nam stanie, to ubezpieczyciel będzie musiał nam pomóc. Takie ubezpieczenie zwykle nie jest drogie, a może uratować nas w nieprzewidzianych sytuacjach. Ja zawsze jak gdzieś jadę, to mam ubezpieczenie na podróż. Mamy nawet takie powiedzenie, “przezorny, zawsze ubezpieczony”.

Jeżeli jedziemy za granicę, to należy też sprawdzić czy ma się ważny paszport albo dowód osobisty. W ramach strefy Schengen w Unii Europejskiej można przemieszczać się bez paszportu, wystarczy dowód. Jednak czy to paszport czy to dowód osobisty mają swoją datę ważności. Jedna osoba spośród moich znajomych poleciała samolotem za granicę i tam dopiero ktoś zauważył, że jej dowód stracił ważność. Musiała więc, niestety, wrócić do kraju.

Podróżować, to znaczy przemieszczać się. Można więc pojechać do Egiptu i leżeć przy basenie w hotelu przez dwa tygodnie, a potem wrócić do kraju, ale czy to jest prawdziwa podróż? Moim zdaniem podróżować, to znaczy odkrywać nowe miejsca. Jeżeli jestem gdzieś na wakacjach, to lubię zwiedzać różne ciekawe miejsca. Zwiedzać to znaczy oglądać, odwiedzać np. pomniki, muzea, miasta. Zwiedzać ma bardzo szerokie znaczenie. Często chodzi o to, że poznajemy lepiej jakieś miejsce, małe albo duże. Możemy więc zwiedzić dom sławnej osoby, muzeum, galerię obrazów, miasto czy nawet państwo. Jeżeli powiemy, że zwiedziliśmy Polskę wzdłuż i wszerz, to znaczy, że byliśmy w tylu miejscach, że Polska (albo inny kraj czy miasto) nie ma dla nas tajemnic.

Podróżując możemy oglądać i zwiedzać zabytki. To kolejne słowo o szerokim znaczeniu. Zwykle jest to coś starszego, historycznego. Może być to obraz, może być jakiś przedmiot z prehistorycznych czasów, może być też kościół czy stara, zabytkowa kamienica na rynku jakiegoś miasta. Podróżując można też poznawać ludzi. Turyści rozmawiają z miejscowymi, poznają lokalną kulturę i zwyczaje. Nie jest to zadanie łatwe i nie da się tego zrobić w jeden dzień czy tydzień.

W podróży może przydać się nam przewodnik. Przewodnik to może być książka, w której opisane są ciekawe miejsca jakiegoś miasta czy kraju, podane są ważne informacje, a często też dobre restauracje czy hotele. Przewodnik to może też być też osoba, która nas oprowadza po muzeum czy mieście i opowiada o rzeczach, które możemy w tym miejscu zobaczyć.

Jest jeszcze wiele innych słów związanych z podróżowanie, ale czas nas goni i trzeba wracać do domu. Niektórzy kupują pamiątki, żeby przypominały im o miłym pobycie. Inni robią mnóstwo zdjęć i potem co jakiś czas je oglądają. Najważniejsze co powinno pozostać po dobrej podróży, to piękne wspomnienia. One są najlepszą pamiątką.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #45 O podróżach [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.