Wieści

R. Kirkman, J.Bonansinga, “Walking dead. Narodziny Gubernatora”

Written by Ioannes Oculus
Walking Dead. Narodziny Gubernatora

Walking Dead. Narodziny Gubernatora

Udaj się w apokaliptyczny świat, by razem z bohaterami stawiać czoła krwiożerczym Żywym Trupom! Uwolnij pierwotne instynkty, bowiem nic już nie jest takie jak dawniej.

Kup książkę Walking dead. Narodziny Gubernatora już teraz w Księgarni Internetowej SELKAR!

R. Kirkman, J.Bonansinga, Walking dead. Narodziny Gubernatora, [SQN], Kraków 2011

Robert Kirkman – na rynek komiksowy wdarł się przebojem, dzięki mini-serii Battle Pope. Status najbardziej pożądanych scenarzystów przypieczętował serią Żywe Trupy, która stała się fundamentem pod świetnie przyjętą ekranizację telewizyjną. Zdobył wiele prestiżowych nagród, był człowiekiem 2010 roku w branży komiksowej. Jego nowe produkcję bez ustanku okupują listy bestsellerów.

Jay Bonansinga – Bardzo szybko ugruntował sobie pozycję jednego z najbardziej pomysłowych pisarzy thrillerów. Jego zakręcone opowiadania, brutalnie spoglądające czytelnikowi prosto w twarz, rozgrywają się w niestałym, prawie psychotycznym świecie. Jedne z jego dzieł było finalistą nagrody Brama Stokera.

Walking Dead to opowieść o apokaliptycznym świecie, w którym bardzo znacząca większość populacji przemieniła się w krwiożercze, bezmyślne zombie. Rick Grimes jest policjantem, który cudem wymyka się ramionom śmierci. Teraz, wraz ze swoją rodziną i grupką przyjaciół walczy o życie pośród nowego świata, krainy w której ludzie wracają do pierwotnych instynktów. Podczas lektury duetu autorów mamy do czynienia ze stroną opozycji. Poznajemy jak w bezprawnym, pozbawionym moralności świecie, narodził się człowiek, który chce przejąć władzę nad tymi, którzy przeżyli.

Bohaterami powieści są: dwójka braci – Brian i Philip, córka Philipa oraz dwaj przyjaciele grupy. Próbują oni poradzić sobie w świecie, gdzie za każdym rogiem czyha na nich zgraja bezdusznych, zarażonych wirusem zombie istot, czekających na najmniejszą okazję, by odgryźć z ich ciała wielki kawał mięsa. Świat, który znamy z komiksu bądź serialu jest tylko tłem do osobnej, autonomicznej historii, która w gruncie rzeczy ma na celu pokazanie dramatu ludzkości, bezradności pojedynczej jednostki wobec otaczającego zła. Tak naprawdę mamy obraz przemiany, jak czuły, kochający człowiek może stać się samolubnym, nieco egoistycznym tyranem, który pragnie jedynie władzy. Sytuacja która aktualnie panuje na całej kuli ziemskiej sprzyja rodzeniu chorych pomysłów oraz powracaniu cech, które powinny pozostać głęboko w nas.

Aby przebrnąć przez ponad 300 stron lekko i sprawnie napisanej lektury Kirkmana i Bonansingi, nie trzeba znać dokładnie rozwoju sytuacji, którą zapodaje nam komiks bądź serial. Jest to ponura wizja apokalipsy człowieczeństwa, straszny dramat w którym nie brak ostrych scen rozrywania człowieka na strzępy. To opowieść, dla której inspiracją była postać Gubernatora, znanego z obrazkowej wersji Żywych Trupów. Polecam osobom lubiącym dreszczyk emocji podczas lektury. Jest to dobra i ciekawa dawka horroru, umiejscowiona w jednej z wizji naszej przeszłości. Ostrzegam jednak tych, którzy chcą sięgnąć po książkę, będąc fanami ekranizacji – można się rozczarować. Nie tyle budową i warsztatem literackim powieści, ale wewnętrznym obrazem, który jak już powiedziałem, jest całkowicie inną historią.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.