Wieści

Suzanne Collins, “Kosogłos”

Written by Ioannes Oculus

Suzanne Collins, "Kosogłos"

Suzanne Collins, Kosogłos, tłum. Małgorzata Hesko – Kołodzińska, Piotr Budkiewicz, (tyt. org. Mockingjay), [Wydawnictwo Media Rodzina], Warszawa 2010

Kup książkę Kosogłos już teraz w Centrum Taniej Książki.

Kosogłos, trzecia część trylogii Igrzyska Śmierci jest chyba najciekawszym, ale też najbardziej krwawym tomem. Jednak po kolei. Katniss wraz z matką oraz siostrą zamieszkały w legendarnym, teoretycznie nieistniejącym, Trzynastym Dystrykcie. Miejsce to jest tak naprawdę rozwiniętym technologicznie podziemnym miastem, z rozbudowaną infrastrukturą i ściśle określonymi regułami. Życie w Trzynastce jest poukładane do granic możliwości, nie ma tam miejsca na spontaniczne działania czy jakąkolwiek niesubordynację. Wszyscy mieszkańcy ubierają się tak samo, a każdy ma określone zadania do wykonania w ciągu dnia.

Katniss po tym jak została wyciągnięta z areny Ćierćwiecza Poskromienia, stara się dojść do siebie i chociaż postarać się cieszyć wolnością. Nie jest to jednak proste. Peety i części pozostałych jeszcze przy życiu rekrutów nie udało się wydostać z areny, są teraz przetrzymywani i najprawdopodobniej torturowani w Kapitolu. Katniss nie radzi sobie ze świadomością, że poniekąd przez nią właśnie tam trafili. Dziewczyna ma przy sobie Gale’a, co dodatkowo utrudnia poradzenie sobie z własnymi uczuciami.

Co jednak naprawdę ma zrobić Katniss? Po co została ściągnięta do Trzynstki? Otóż, ta odważna dziewczyna ma stać się twarzą rewolucji, Kosogłosem, symbolem przewrotu. Jej wizerunek ma zagościć na stałe w odbiornikach telewizyjnych całego Panem. Ekipa telewizyjna i eksperci od wizażu robią co w ich mocy, aby pomóc w tym trudnym wyzwaniu. Prawda jest jednak taka, że Katniss w wystudiowanych pozach, z tekstem wyuczonym na pamięć jest skrajnie niewiarygodna. Jedyna możliwość nagrania czegoś sensownego to wysłanie ekipy w ogień powstańczych walk. Tak też się staje.

Kawałek po kawałku całe Panem zostaje opanowane przez rebeliantów. Na deser zostaje Kapitol – najtrudniejszy do zdobycia, ale najważniejszy dla powodzenia wojny. Zdobycie stolicy wiąże się również z pojmaniem i uśmierceniem prezydenta Snowa – Katniss wymusza na dowództwie obietnicę, że to zadanie przypadnie właśnie jej.

Książka jest dla mnie najlepszą częścią trylogii. Dzieje się zdecydowanie więcej, akcja nabiera tempa, a koniec zaskakuje. Przeczytałam w jednej z recenzji, że trylogia nie powala na kolana. Cóż, mnie powaliła. I chociaż wraz z innymi czytelnikami w trakcie kilku rozmów doszliśmy do wniosku, że książki czyta się “dziwnie”, żadne z nas nie było i nie jest w staie stwierdzić, na czym “dziwność” ta polega. W Kosogłosie jest krew, agresja, trup ściele się gęsto. Jeśli lubicie takie klimaty, jeśli spodobał Wam się film albo jeśli po prostu szukacie dobrej kiążki Igrzyska śmierci są dla Was.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.