Wieści

Alexandra Pavelkova, “Opowieści o Vimce”

Written by Ioannes Oculus
Alexandra Pavelkova, "Opowieści o Vimce"

Alexandra Pavelkova, "Opowieści o Vimce"

Zdobądź książkę Opowieści o Vimce już teraz w super niskiej cenie na stronie księgarnii SELKAR!

Alexandra Pavelkova, Opowieści o Vimce, [Fabryka Słów], Lublin 2007

Alexandra Pavelkowa to słowacka pisarka, twórczyni literatury fantasy. Pełni także funkcję recenzentki i tłumaczki. Urodziła się 25 sierpnia 1966 roku w mieście Zvolen. Jest laureatką licznych nagród za granicą czeską oraz słowacką.

Jak sam tytuł nam mówi, książką składa się z opowieści (jest ich dziewięć) o wiedźmie Vimce. Dziewczynie która nie tylko wyróżnia się wśród ludzi, ale dzięki swojej nadzwyczajnej i niespotykanej mocy jest „złotym” środkiem także wśród czarownic. Dlaczego? Vimka potrafi zabierać ból innym ludziom, jest lekarstwem dla każdego cierpiącego człowieka. Dla jednych jest ona błogosławieństwem, dla innych zaś budzącym lęk dziwadłem, od którego raczej należy trzymać się z daleka. Chyba właśnie przez to młoda wiedźma jest bardzo skrytą w sobie osobą, cichą i lubiącą trzymać się z daleka od gwarnych wsi. Ma jednak serce pełne miłości, które pozwala jej na takie poświęcenie, jak właśnie wzięcie na swoje barki bólu innych.

W świecie stworzonym przez Pavelkovą panują brutalne zasady średniowiecza, pośród smokobójców i wrednych bandytów swoje miejsce odnajdują także liczne stwory, dziwożony a także smoki. Właśnie z jednym z nich przyjdzie się Vimce zaprzyjaźnić. Niemniej będzie to trudna relacja, nie tylko ze względu na to , że jej przyjaciel jest stworzeniem nienawidzonym przez wszystkich ludzi, ale także dlatego, iż jej miłość skradnie pewien… smokobójca. Wniosek jest jeden – podczas lektury nie sposób się nudzić. Autorka ma w sobie wielki potencjał, jej opowiadania są dopracowane i pełne zaskakującej treści. Nie ma tutaj miejsca na schematyczne rozwoje akcji ani na nudę. Pavelkova wyraźnie posiada cenną umiejętność przyciągania czytelnika. Każde z opowieści jest inne na swój sposób i dotyczy innych aspektów życia dziewczyny, przez co poznajemy Vimkę w całości. Stajemy się jej towarzyszami, podejmujemy razem z nią trudne decyzję i łączymy się z nią w bólu.

Niektóre z opowiadań niestety szybko się kończą, a całość aż prosi się o rozbudowanie i napisanie kolejnych historii o „Wiedźmie Bolesnej”. W sieci udało mi się znaleźć kilka informacji o pozostałych tomach opowiadających o Vimce, niemniej nie wiem czy są one dostępne w polskiej wersji językowej. Pozostaje mi zatem szukać dalej, być może uda nabyć się jakieś inne dzieło autorki . Wydaje mi się że warto, bo świat Pavelkovej jest warty odwiedzenia nie tylko ze względu na pomysłowość i ambicje ale także łatwy, przyswajalny język pisania. Książkę na pewno przeczytać należy.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.