Wieści

Christopher Paolini, “Najstarszy”

Written by Ioannes Oculus
Christopher Paolini, "Najstarszy"

Christopher Paolini, "Najstarszy"

Christopher Paolini, Najstarszy, [MAG], Warszawa 2005

Kup książkę Najstarszy już teraz w Centrum Taniej Książki!

Christopher Paolini urodził się w 1983 roku w stanie Montana. Samouk, swoje wykształcenie zdobywał głównie drogą korespondencyjną. Pierwszą powieść – Eragona, zaczął pisać mając lat zaledwie kilkanaście. Nie oczekiwał nawet, jak wielką sławę uda mu się zdobyć. Debiut Paoliniego przez kilkanaście tygodni zajmował pierwsze miejsce na listach światowych bestsellerów. Krytycy również bardzo przychylnie podeszli do młodego, obiecującego pisarza. Rezultatem sławy Eragona była ekranizacja pierwszego tomu cyklu Dziedzictwo, na który składają się kolejno: Eragon, Najstarszy, Brisingr, Dziedzictwo t.1 i t.2.

W drugim tomie przygód Eragona, młodego chłopca który przez przypadek staje się posiadaczem smoka, dzieje się wiele. Na rodzime miasto Smoczego Jeźdźca napada okrutny Galbatorix. W wyniku tego zostaje porwana dziewczyna Ronana – kuzyna Eragona. Sam Eragon niestety nie jest w stanie nic zdziałać, gdyż znajduje się daleko od swojego miejsca urodzenia. Wraz ze swoją smoczycą Saphirą udaje się do mitycznego miasta elfów – Ellesmery. Pośród nowych przyjaciół musi nauczyć się sztuki władania mieczem oraz doszlifować dosiadanie swojego smoka. Pozna także kilka ważnych zaklęć i odkryje skąd czerpać niezbędną do walki magię. Wszystko to by być w stu procentach gotowym na starcie z tyranem.

Podróż Eragona staje się coraz bardziej barwna i zaskakująca, ale także niebezpieczna. Chłopak nie tylko poznaje nowe krainy, nowych ludzi, ale odkrywa w sobie kogoś innego. Uświadamia sobie, że pod przykrywką chłopca tak naprawdę powoli staje się mężczyzną, wojownikiem, Smoczym Jeźdźcem. Musi na chwilę zapomnieć o swoich bliskich, aby podjąć racjonalne i co ważniejsze, skuteczne działania w walce z Galbatorixem, który nie cofnie się przed niczym by zniszczyć chłopaka. Tymczasem na drugim końcu Alagaesii Ronan postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i nie zważając na konsekwencje, oślepiony miłością, wyrusza na ratunek swojej ukochanej.

Paolini zdecydowanie wie, jak zatrzymać przy swojej książce czytelnika. Mimo tego, że władających mieczem chłopców czy straszliwych smoków jest w dzisiejszej literaturze aż zbyt wiele, to i tak młody autor tworzy swój fantastyczny świat w tak ciekawy sposób, że powyższy fakt wydaje się niezauważalny. Styl pisarski jest łatwo przyswajalny, lekki, tak jak było przy pierwszym tomie. Młodemu umysłowi nie brak wyrafinowanych pomysłów, angażuje swojego bohatera w bardzo wiele przygód, wystawia go na liczne próby, przez co Eragon staję się postacią wielce intrygującą. Jego młody wiek, a co za tym idzie: miłosne rozterki, młodzieńczy bunt, pytania odnośnie przyszłości – to wszystko sprawia, że nastoletni czytelnik utożsamia się z postacią, przejmuje się jej losem, jest głodny dalszego rozwoju akcji.

Mimo, iż książka wydaje się być bardziej skierowana do młodego pokolenia fantastów, to i tak zachęcam wszystkich do jej przeczytania. Na pewno warto zapoznać się ze światem Paoliniego, który jest precyzyjnie dopracowany w każdym szczególe. W książce nie ma miejsca na nudę, a także nie istnieją niewyjaśnione wątki. Wszystko stanowi idealną, zamkniętą całość i zostaje nam jedynie czekać, aż ostatni tom przygód Eragona znajdzie się na naszym biurku. Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.