Fantastyka Recenzje

Neil Gaiman — Koralina

Written by Ioannes Oculus

Wydawnictwo MAG wznawia całą twórczość Neila Gaimana, wypuszczając jego książki w pięknych, twardych oprawach, w jednej, spójnej szacie graficznej, która, swoją drogą, jest znakomicie dobrana do klimatu jego dzieł! Właśnie doszedłem do końca króciutkiej minipowieści Koralina, która, jak się okazuje, jest jednym z lepszych wydań Gaimana, jakie miałem okazję czytać!

Koralina to mała dziewczynka, która przeprowadza się wraz z rodzicami do wielkiego, starego domu. Jej rodzice są bardzo zapracowanymi osobami, przez co często ją ignorują i poświęcają jej mało cennego czasu. Koralina jest osobą bardzo mądrą jak na swój wiek i dojrzałą, przez co zazwyczaj sama organizuje sobie zabawę. Postanawia rozejrzeć się po nowym domu i poznać także osoby, które mieszkają w okolicy. Bardzo szybko okazuje się, że stary dom skrywa w sobie wiele tajemnic, również niebezpiecznych. Za mrocznymi, zamurowanymi drzwiami dziewczynka odkrywa alternatywny świat, w którym to ludzie, jakich zna, posiadają mroczne, czarne guziki zamiast oczu. W dodatku okazuje się, że jej prawdziwi rodziciele zostali uwięzieni po drugiej stronie lustra…

Gaiman jest znany z tego, że pisuje książki o młodych i (pozornie) dla młodych. Księga Cmentarna czy Ocean na Krańcu Drogi to powieści, w których główne role odgrywają dzieci i nastolatkowie. Cała fabuła i klimat podobny jest do typowych baśni czy bajek, jednakże tak  naprawdę ich przesłanie i sens jest o wiele bardziej głębokie i złożone. Tak samo jest właśnie z Koraliną, chociaż tutaj mamy także do czynienia z wszechobecnym mrokiem, co potwierdza kategoria, do której jest przypisana — fantasy, horror. Książka może być fajnym prezentem dla nastolatka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem, ale także dorosły czytelnik będzie zadowolony z powieści, bo jak już wspomniałem, powieść Gaimana jest uniwersalna i przeznaczona dla osób w każdym wieku! Dowodem na to jest też fakt, że tak lekka lektura, licząca nieco ponad 100 stron, została nagrodzona licznymi nagrodami, wliczając w to prestiżową Nebulę czy Nagrodę im. Brama Stokera!

Gaiman pisze bardzo charakterystycznie, co widać zresztą w każdej jego powieści. Autor nie próbuje dobierać wyszukanych słów, nie potrzebuje kilku stron do opisania danego miejsca, tworzy swoje książki raczej w sposób lekki i prosty, lecz posiada on niezwykły talent tworzenia odpowiedniego klimatu. Ze zwyczajnych słów potrafi ułożyć istnie magiczny świat. Tak właśnie dzieje się także w Koralinie. Jest to znakomita pozycja, która budzi lekką grozę, zaciekawia i odkrywa przed czytelnikiem coraz to nowe karty niebezpiecznego, fantastycznego świata “po drugiej stronie zamurowanych drzwi”. Lekturę da się połknąć w dosłownie godzinę, co generalnie jest dużym minusem. Bardziej widziałbym dzieło w jakieś większej antologii opowiadań, która zabrałaby mi więcej czasu! Niemniej nie pozostaje mi nic innego, jak książkę gorąco polecić!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

5 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.