Wieści

“Życie PRL. Praca. Rozrywka. Ludzie”

Written by Ioannes Oculus
"Życie PRL. Praca. Rozrywka. Ludzie"

"Życie PRL. Praca. Rozrywka. Ludzie"

Praca zbiorowa, Życie PRL. Praca. Rozrywka. Ludzie, [Demart] Warszawa 2011

Seria: Ilustrowana Encyklopedia PRL

Całą Ilustrowaną Encyklopedię PRL możesz kupić tanio w internecie!

“Gdy w roku 1950 Trybuna Ludu informowała o stonce ziemniaczanej zrzucanej przez Amerykanów na nasze pola, za opowiedzenie żartu na ten temat można było pójść do więzienia” (ze wstępu do książki). PRL była państwem trochę surrealistycznym. Pod ciężkim butem komuny żyli zwyczajni ludzie. Wytwarzały się więc dwie rzeczywistości – ta oficjalna i ta prawdziwa (“rzeczywista rzeczywistość”). Moje pokolenie, urodzone w latach osiemdziesiątych, PRL pamięta ze wspomnień z dzieciństwa i opowiadań rodziców, dziadków. Jednak właśnie ten pryzmat dzieciństwa, kiedy wszystko jest inne, lepsze powoduje, że nie wiemy wiele o tamtych czasach. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w młodszych pokoleniach, dla których prehistoria i PRL to okresy prawie tożsame. Jak więc było w owym PRL’u, “wesołym baraku” obozu komunistycznego? Tego nie da się na pewno do końca opowiedzieć, najlepiej byłoby zobaczyć.

Tu właśnie idealnie pasuje książka wydawnictwa Demart, specjalizującego się w bardzo ładnych wydaniach albumowych. Życie PRL. Praca. Rozrywka. Ludzie to ilustrowany przewodnik po świecie, który dzisiaj wydaje się trochę abstrakcyjny. Propaganda, pochody, sport, muzyka, moda, jednym słowem wspaniały przewodnik po codziennym życiu ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia owego niechlubnego pseudo-państwowego tworu. Przewracając kolejne kartki poznajemy pasje, radości i problemy społeczeństwa. Każdy temat jest krótko i ciekawie opisany. Autorzy tekstów dołożyli sporo starań, aby w sposób atrakcyjny i w miarę wyczerpujący przedstawiły konkretny temat. Ilustrowana Encyklopedia musi oczywiście zawierać zdjęcia, które w tym wypadku stają się wielkim atutem. Dobrze dobrane, ilustrują rzeczywistość do tego stopnia, że wraz z tekstem tworzą swoistą lornetką, którą niejako można podglądać tamtych ludzi. Te cechy powodują, że lektura wciąga bardzo mocno. Z drugiej strony całość jest tak skonstruowana, że można książkę otworzyć w dowolnym miejscu i poznać jakiś przypadkowy wycinek życia. W ten sposób staje się odprężającą lekturą, którą można wziąć do ręki dla rozrywki po ciężkim dniu pracy. Album jest bardzo ładnie wydany nadaje się więc także na prezent dla najbliższych, a może szczególnie dla ludzi młodych, którzy znają tamte czasy z opowiadań rodziców i dziadków, a dzięki niemu poszerzą swoją wiedzę i będą dobrze się bawić.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.