Wieści

Tomasz Ławecki, Tadeusz Olszewski, “Czar polskich Kresów”

"Czar polskich Kresów. Wycieczki z klasą"

"Czar polskich Kresów. Wycieczki z klasą"

Tomasz Ławecki, Tadeusz Olszewski, Czar polskich Kresów, [Telbit] Warszawa 2007

seria: Wycieczki z klasą, część 4

Do kupienia w księgarni Selkar, tanio!

Przewodniki są różne, różniste. Jedne bardziej dokładne, inne mniej. Jedna przenoszą nas w świat przeszłości, inne skupiają się na detalach architektonicznych, a jeszcze inne za cel stawiają sobie znalezienie noclegu i dobrej restauracji. Jaki jest przewodnik Czar polskich Kresów?

Ten, kto szuka wielu szczegółowych informacji, nie będzie usatysfakcjonowany tym przewodnikiem. Przestrzeń, którą obejmuje od Wilna po Krym jest za duża, aby zmieścić wszystkie szczegóły na 240 stronach. Mimo to warto po niego sięgnąć z innych względów. Autorzy serwują nam bowiem swoistą podróż historyczno-literacką bo terenach utraconych przez Rzeczpospolitą. Może nie oddają detalów, ale wydaje się, że oddają duszę polskich Kresów. W ten sposób przewodnik w wielu miejscach staje się po prostu ciekawą lekturą nawet dla tych, którzy nie planują wycieczki na te tereny. Chyba, że po lekturze zmienią zdanie.

Zastanawia obecność w przewodniku takich miejsc jak Krym i Odessa. Są niewątpliwie związane z Polakami, którzy tam przebywali, jednak nigdy polskimi Kresami nie były. Problem pozostawiam otwarty, bo z pewnością warto i te fragmenty przeczytać.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.