Wieści

Michael Reaves, Steve Perry, “Star Wars: Gwiazda Śmierci”

Michael Reaves, Steve Perry, "Star Wars: Gwiazda Śmierci"

Michael Reaves i Steve Perry, Star Wars: Gwiazda Śmierci, tłum. Błażej Niedziński (tyt. org. Star Wars: Death Star), [Amber], Warszawa 2011

Książkę napisali Michael Reaves i Steve Perry. Michael Reaves jest znanym amerykańskim pisarzem bajek i noweli, często pracował ze Stevem. Steve Perry jest pisarzem powieści sci-fi. Oboje zdecydowali się napisać kolejną część świata Star Wars.

Akcja toczy się mniej więcej w tym samym czasie co pierwszy film (Star Wars: Nowa Nadzieja). Tym razem świat opisany w książce widzimy z perspektywy kilku innych osób, tymi osobami są m.in. Teela Karz, Atour Riten, Memah Rodes, Rodo, Darth Vader, generał Motti, Wielki Moff Tarkin, Tenn, Nova Stihl, Tenn Grannet, Celot Ratua Dil i doktor Korell Divini. Wszyscy oni mają coś wspólnego z Gwiazdą Śmierci, każdy z nich ma jakiś wkład w jej skuteczność.

Wszyscy myśleli, że będą mogli na Gwieździe wieść życie bez przeszkód, jednakże dochodzi do okrutnego pokazu potęgi stacji bojowej jakim jest zniszczenie planety Despayre, która była tymczasowym miejscem pobytu więźniów z całej galaktyki. Niektórzy bywalcy stacji szczycą się tym, że Rebelianci zostaną tak łatwo, bezboleśnie pokonani. Jednakże nie wszyscy chcą brać udział w tym procederze i planują ucieczkę. Atour jest drobnym hackerem, który pozyskał informacje o statku przebywającym na Gwieździe i skupiając grupę uciekinierów: Celota, Memah, Rodo, Novę, Tenn’a, Teelę i doktora Divini stara się uciec ze stacji. Także nadzorujący pracę Moff Tarkin musi się modlić, aby jego życie zostało uchowane przed Imperatorem, natomiast generała Motti denerwują działania Vadera i Tarkina. Tymczasem Rebelianci mają zamiar przeprowadzić atak na nowo zbudowaną maszynę masowej zagłady. Z początku bitwa wydaje się być skazana na porażkę, jednak niedługo potem losy wojny odwracają się  na korzyść dla władz Starej Republiki.

Czy uda się uciec ostatnim sprawiedliwym istotom ze szponów Imperialnego reżimu? Czy Rebelianci wygrają znaczną w wojnie bitwę, czy też może ziści się mroczne i okrutne marzenie Imperatora Palpatine? Jeśli chcesz się dowiedzieć przeczytaj…

Książka znowu wprowadza nas w świat magii Jedi i Sithów, w której do czynienia z mnóstwem opisów wyglądu stacji a także życia każdego z wyżej wymienionych bohaterów. Ponownie odczułem na sobie gniew Darth’a Vadera towarzyszący w każdej z pierwszych części (tych starych), znowu mogłem się poczuć jak jeden ze sług na stacji bojowej, a także jako jeden z Rebeliantów. Zauważyłem także wielkie podobieństwo pomiędzy książka, a filmem szczególnie w scenach kiedy Sokół Millenium został przechwycony przez Imperialny Niszczyciel, a także kiedy Luke, Han Solo, księżniczka Leia i Obi-Wan Kenobi uciekają z Gwiazdy Śmierci. Zafascynował mnie także punkt widzenia z oczu nie jednej, nie dwóch a kilku osób, jest to dobre posunięcie ze strony autorów ponieważ widać wyraźne zróżnicowanie pomiędzy klasami pracującymi na planetoidzie, a nawet poza nią. Reasumując książka pisana zgodnie ze scenariuszem filmu, chociaż dużo opisów i niektórymi momentami miałem uczucie monotonności jednak udało się zachować kontekst Gwiezdnych Wojen.  Tak więc przeczytałem, i zamierzam oddać się dalszemu procederowi czytania książek z SW, polecam także i tą część wszystkim fanom Star Wars się w całej Polsce. Pragnę wszystkich zachęcić do obejrzenia całej Sagi Star Wars, a także przeczytania wszystkich książek.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.