Wieści

Roderick Gordon, Brian Williams, “Tunele”

Roderick Gordon, Brian Williams, "Tunele"

Roderick Gordon, Brian Williams, "Tunele"

Roderick Gordon, Brian Wiliams, Tunele, (org. tyt. Tunnels), tłum. Janusz Ochab, [Wilga] Warszawa 2008.

Tę książkę możesz kupić w korzystnej cenie w księgarni internetowej!

Tunele to książka pisana przez dwóch angielskich pisarzy – RoderickaGordona i Briana Williams’a. Obaj autory urodzili się w Londynie, tam także uczęszczali na Uniwersytet. W 2007 roku wydali słynne Tunele.

Wszystko zaczyna się słonecznego dnia, kiedy to Will i jego ojciec doktor Burrows, odnaleźli głęboko pod ziemią starą stację kolejową. Doktor Burrows zakazał Willowi komukolwiek wspominać o stacji, na co Will się zgodził.  Ojciec chłopca to archeolog, któremu niestety się niezbyt udało w życiu i skończył jako kustosz w muzeum małego miasta Highfield. Will zaś był zwykłym chłopcem, który podzielał pasję ojca, a mianowicie kopanie tuneli i wykopaliska, poza tym chodził do szkoły w której był przezywany “Śnieżynką” ze względu na wrodzony albinizm. Chłopiec w szkolę kolegę, Chestera który jest także znieważany przez kolegów. Pewnej nocy  Will zauważa ojca, który wywozi coś w taczce. Wiedział on że dr. Burrows postanowił zrobić drugie wejście do garażu, więc jakoś specjalnie się tym nie przejął. Niestety kilka dni później jego rodzice się kłócą , a doktor znika. Will z Chesterem tego samego dnia znajduje, podczas kopania w swoim tajnym tunelu, coś przypominającego kaplicę. Ciśnienie jednak było tam takie wysokie że musieli stamtąd wyjść. Następnego dnia tunel okazuje się być zasypany. Will jednak podejrzewa, że ma to związek z tajemniczym zniknięciem jego ojca, więc podejmuje się zadania odnalezienia go. Czytając dziennik ojca  chłopiec odkrywa, że wcześniej doktor dostał dziwną świecącą kulę, a natężenie światła jest zależne od jasności w pomieszczeniu w którym się znajduje. Na tym się urywa ślad ojca, aczkolwiek  chłopiec nie zamierza się poddawać.  Po dłuższym czasie poszukiwań odnajduje także zasypany tunel w piwnicy ojca. Wraz z Chesterem postanowili się dowiedzieć co jest na jego końcu, więc zaczęli kopać. Kilka dni potem, kiedy wracali ze szkoły, zauważyli że są śledzeni przez dziwnych ludzi. Kiedy próbują ich zgubić zaczynają być ścigani, nie udaje się chłopców schwytać. Dzień później zajęli się dalszym kopaniem tunelu. Po długich dniach mozolnego kopania udaje się Willowi i Chesterowi znaleźć koniec tunelu, gdy są przygotowani postanawiają zejść do groty którą znaleźli. Tam zobaczyli szczury bez oczu i idąc jaskinią znajdują podziemne miasto. Uznani za intruzów zostają zamknięci w areszcie, gdzie są poddani szczegółowym przesłuchaniom, które prowadzą Styksowie – podziemne służby specjalne. Owe miasto jest oczywiście zamieszkane przez zwykłych ludzi, ich jedyną pracą od małego to kopanie tuneli. Niedługo potem dowiadujemy się, iż jest to rodzinne miasto Willa, który tak naprawdę ma na imię Seth. Czy uda się chłopcom wybrnąć cało z tej przygody? Czy Will dowie się, kim tak naprawdę jest i kim są jego prawdziwi rodzice? Czy uda się szczęśliwie odnaleźć doktora Burrows’a? Tego dowiecie się, jeśli przeczytacie.

Książka momentami, szalenie nudna dla tych którzy nie lubią czytać o tym jak główny bohater dzierżąc dzielnie łopatę i kilof w ręku przekopuje się przez ziemię, nie mówiąc już o rozterkach psychicznych Willa. Tak naprawdę to jakaś akcja jest dopiero na samym końcu, niestety trwa bardzo krótko. Wady tej książki to już wspomniana monotonność, kiedy czytałem książkę miałem wrażenie że nic w tym świecie nie jest kolorowe. Książka nie ma prawie w ogóle zalet poza ukrytym morałem, że nie powinno się zostawiać przyjaciela na pastwę losu, w tym przypadku Styksów. Moja ocena to 4. Miło spędziłem wszystko wieczory czytając ładne opisy miejsc, ale mało momentów akcji. Zawsze chciałem zobaczyć,  jakby ludzie żyli pod ziemią, lecz takiego opisu, jak w tej książce się nie spodziewałem. Okazuje się, że ludzie pod ziemią jedliby mięso ze szczura, a domowy kotek wyglądałby jak mocno przypakowany buldog. Reasumując książka w miarę przyjazna do czytania, można zagiąć kilka nocek. Mnie osobiście się spodobała głównie za opisy budowli pod ziemią, ale tak jak napisałem wcześniej, więcej niż takie naciągane 4 dać nie mogę.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.