Wieści

Z okazji urodzin Lema

Stanisław Lem
Written by Ioannes Oculus
Stanisław Lem, "Bajki robotów"

Stanisław Lem, “Bajki robotów”

Polska fantastyka nie byłaby taka, jaką znamy, gdyby nie Stanisław Lem. On to wielkim pisarzem był i nas zachwyca. Choć mówią, że gdyby nie komunizm, to może Lem nie uciekałby się do fantastycznych dekoracji. Wszak takie dzieła jak np. Paradyzja to jasna alegoria czasów, w których żył…

Mimo upływu lat i zmienionych uwarunkowań, Lema nadal czyta się dobrze. Choć bowiem jego techniczne przewidywania nie sprawdziły się (Ziemia w Powrocie z gwiazd i ludzkie technologie są opisane w taki sposób, że wydają nam się momentami zacofane, np. przez brak telefonów komórkowych lub innych form mobilnej komunikacji), to jednak nie tracą na aktualności. Na ile miałem kontakt z twórczością Stanisława Lema, to moim zdaniem pisze on przede wszystkim o człowieku i społeczeństwie. Owszem, widać w jego twórczości zainteresowanie technologiami i rozwiązaniami, które umożliwiałyby podróże w kosmos, jednak to nie one są sercem powieści ale człowiek, osoba, która wśród tych technologii musi funkcjonować.

Z okazji urodzin pojawiły się ciekawe informacje. Audioteka zapowiedziała, że wyprodukuje 16 powieści Lema, które będą ukazywały się co półtora miesiąca począwszy od października tego roku. Wśród nowych nagrań znajda się takie tytuły jak Solaris, Powrót z gwiazd czy Eden. Druga z wymienionych już jest dostępna jako zwykły audiobook, podobnie zresztą jak kilka innych. Widocznie w planach jest drugie (inne?) wydanie tych tytułów. Jeden z szesnastu natomiast ma mieć formę superprodukcji. W takiej formie ukazał się już Niezwyciężony, więc kolejne będą wraz z tym tytułem tworzyć ciekawą kolekcję.

Interesującą promocję przygotował z tej okazji Woblink oferując 45% zniżki na ebooki. W sumie przecenione są 23 tytuły. Warto skorzystać i uzupełnić biblioteczkę.

Nasze recenzje twórczości autora można znaleźć pod następującym linkiem: Stanisław Lem. Póki co nie ma tego wiele, ale bijemy się w pierś i obiecujemy nadrobić braki.

Kamienica w której urodził się Lem

Kamienica w której urodził się Lem (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Stanisław Lem (ur. 12 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF krytycy przyrównują do wpływu H.G. Wellsa czy Olafa Stapledona.

Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

źródło: Wikipedia

Dopowiem jeszcze, że ilekroć przypominam sobie, że Lem urodził się we Lwowie, to kręci mi się łza w oku. Byłem w tym mieście wiele razy i jestem w nim zakochany. Miło pomyśleć, że mogłem przechodzić tymi samymi uliczkami, którymi spacerował młody Lem…

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.