Wieści

Piotr Pochuro, “Cena za honor”

Written by Ioannes Oculus
Cena za honor

Piotr Pochuro, "Cena za honor"

Piotr Pochuro, Cena za honor, [Bellona], Warszawa 2012

Kup książkę Cena za honor już teraz w Centrum Taniej Książki!

Piotr Pochuro (pseudonim artystyczny) to póki co ubogi w dzieła autor, który dopiero zaczyna swoją przygodę z literaturą kryminalną. Dlaczego właśnie taką? A dlatego, iż autor w latach 1991-2005 służył w polskiej policji. Swoje doświadczenie zawodowe zebrane w tych kilkunastu latach z chęcią przelewa na kartki swoich powieści, co ma w rezultacie stworzyć bardzo realny klimat gangsterskiej odsłony Polski. Debiutował na łamach Portalu Kryminalnego w roku 2007. Aktualnie współpracuje z Oficyną Wydawniczą Branta, Wydawnictwem Dolnośląskim i Wydawnictwem Bellona.

Akcja książki zaczyna się bardzo poważnie. Autor od razu, z grubej rury, pokazuje nam konfrontację świata przestępczego z policją. Stróże prawa muszą przechwycić transportowany przez gangsterów „towar”. Tak zaczyna się nasze spotkanie z Bzykiem, policyjnym detektywem który pracuje w wydziale narkotykowym. Dzięki sprawnie idącej akcji udaje mu się zabezpieczyć przewożoną amfetaminę oraz znaleźć jej „wytwórnie”. Tym samym staje przed szansą zamknięcia za kratki znacznej części gangsterskiego miasta. Jednak policjant nie zdaje sobie do końca sprawy, że poprzez swój sukces wysuwa się na celownik bossa mafii, który nie zamierza żegnać się ze swoją wypracowaną przez lata pozycją w mieście. Nie zamierza cofnąć się przed niczym, by powstrzymać Bzyka.

Fabuła książki nie jest jakoś specjalnie zaskakująca. Miłośnicy kryminału nie będą zaskoczeni, zwłaszcza w dobie dzisiejszych seriali gangsterskich. Mamy tu do czynienia ze zwykłą walką dobra ze złem, w której rzecz jasna muszą ucierpieć niewinne ofiary. Delikatnie mówiąc, książka jest zwyczajnie przewidywalna. Pomimo to akcja toczy się jednak dosyć szybko i sprawnie, poznajemy bardzo wiele charakterystycznych dla policjantów sytuacji, co nieco ukazuje nam się prawdziwe oblicze polskich stróżów prawa. Świat gangsterski wykreowany jest nieco schematycznie, styl pisarski także daje lekko do myślenia – widać, że autor dopiero zaczyna literacką przygodę.

Mimo to jednak nowa powieść Piotra Pochuro jest na swój sposób przyjemną dawką rozrywki, adrenaliny i kryminalnego śledztwa. Widać, że autor przelał na kartki swoje prawdziwe odczucia z czasów, kiedy zajmował się łapaniem przestępców, co jest zdecydowanie wielkim plusem. Efektem tego jest kilka bardzo realistycznych i trzymających w napięciu scen. Jeśli szukamy zatem lekkiej książki na zimowe wieczory to na pewno Cena za honor będzie do tego odpowiednia. Moja ocena: 5/10.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.