Wieści

Dariusz Domagalski, “Vlad Dracula”

Dariusz Domagalski, "Vlad Dracula"

Dariusz Domagalski, "Vlad Dracula"

Dariusz Domagalski, Vlad Dracula, [Runa], Warszawa 2011

Dariusz Domagalski urodził się w 1972 roku w Gdyni. Z wykształcenia tokarz, elektryk, automatyk. Z zamiłowania gorliwy historyk, pasjonujący się morskimi wyprawami. Swoją przygodę z pisarstwem zaczął praktycznie w wieku dziecięcym. Debiutował na łamach czasopisma SFFiH humorystycznym opowiadaniem o załodze okrętu ORP „Dzik”. Na pewno najbardziej rozpoznawalnym dziełem pisarza jest trzytomowy cykl krzyżacki oraz zbiór opowiadań, który stanowi uzupełnienie średniowiecznej sagi.

Akcja nowej powieści Domagalskiego rozgrywa się w wieku XV. Wołoszczyzną rządzi sławny Vlad Dracula. Jego krwawe rozboje w stosunku do różnych europejskich narodów dźwięczą echem w całej Europie. Sułtan wielkiego Imperium Osmańskiego pragnie zgładzić tyranię Draculi i zacząć olbrzymią w skutkach ekspansję kontynentu. Tymczasem Vlad bardzo stanowczo odmawia, posuwając się nawet do ryzykownych zabójstw wszelkich posłańców tureckich.

Poczynania władcy Wołoszczyzny nie pozostały obojętne królowi Węgier – Maciejowi Korwinowi. Ambitny władca rozmyśla bowiem nad wyprawą krzyżową na teren Turcji i widzi w postawie Draculi rozwiązanie swoich problemów. Posyła więc w Karpaty swojego żołnierza – Janosa Lechoczky, oddanego wojownika Czarnych Szeregów. Ma on za zadanie dowiedzieć się czegoś więcej o, mimo wszystko, tajemniczym Draculi i potwierdzić lub obalić mity, które krążą w narodzie Węgierskim. Rusza zatem w nieznane, w towarzystwie małego oddziału. Z jednej strony czuje lęk przed Vladem, dobrze zdaje sobie sprawę z jego morderczych kaprysów. Jednak przecież powierzono mu niebywałą misję, obdarzono zaufaniem króla, a rycerski honor nie pozwala na strach czy chwile zwątpienia.

Domagalski od pierwszych stron daje czytelnikowi do zrozumienia, że bardzo mocno związany jest z historią. Książka przepełniona jest dość sprawnie ukazanymi bitwami czy dokładnymi opisami bohaterów. Autor bardzo skrupulatnie zwraca uwagę na szczegóły, nie omija brutalnych scen, które zresztą w czasach średniowiecza były rzeczą jak najbardziej codzienną. Posługuje się licznymi historycznymi określeniami, których znaczenia musimy poszukiwać w Przypisach. Do tego dochodzi styl pisarski, w którym Domagalski przedstawia mnóstwo faktów znanych z lekcji historii. Całość daje nam książkę mało fantastyczną. Bardziej stanowi ona pozycję wprost z kanonu literatury czysto historycznej. Zatem kto spodziewał się wampirzych kłów, latających wokół kołków i pozbawionych krwi dziewic, wielce się rozczaruje.

Nowe dzieło polskiego pisarza na pewno przeczytać należy. Książka stanowi bardzo apetyczny kąsek dla osób, które są miłośnikami średniowiecza, ale także dla ludzi których tajemnica życiorysu Vlada Draculi ciągle przyprawia o ciarki. Fabuła od początku do końca zaciekawia, styl pisarski, mimo historycznej postaci, jest łatwy w odbiorze, dlatego z łatwością przebrniemy przez te ponad trzysta stron interesującej lektury, w której spotykamy się z szlachetnymi rycerzami, rządnymi władzy królami oraz zdradliwymi czarnymi charakterami. Serdecznie polecam!

 

Książkę w formie tradycyjnej można kupić w KSIĘGARNI INTERNETOWEJ SELKAR.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.