Artykuły Varia

Kierunek Księżyc (z klocków)!

Written by Ioannes Oculus

Pojawił się właśnie nowy katalog Lego nie przyniósł większych niespodzianek. Na razie w wersji japońskiej możemy obejrzeć to, co wiadomo było już z przecieków. Osobiście cieszę się, bo nie ma tam zestawów, które koniecznie chciałbym mieć. Rok 2022 tanim nie będzie, więc to raczej dobra wiadomość.

Jest jednak kilka zestawów, które zwróciły moją uwagę. Jest to nowa podseria w świecie Lego City związana z badaniami Księżyca. W jej skład wchodzą trzy zestawy:

– 60350: Stacja badawcza na Księżycu

– 60349

– 60348

Tylko pierwszy z nich jest widoczny w momencie pisania na stronie Lego, stąd oficjalna polska nazwa. Kolejny wygląda na stację w przestrzeni kosmicznej, która orbituje wokół Księżyca, a ostatni, najmniejszy, jest rodzajem księżycowego pojazdu transportowego.

Największy zestaw kosmiczny Lego w 2022 roku – Stacja badawcza na Księżycu.

Wszystkie mają jednolitą kolorystykę z dominującą bielą oraz elementami w kolorach ciemnoniebieskim, złotym i czarnym. To zestawienie bardzo mi się podoba.

W największym zestawie, stacji badawczej, znajdziemy przestrzeń, w której hodowane są rośliny, zapewne pożywienie dla przebywających tam astronautów albo jako miejsce eksperymentów naukowych. Baza ma do swojej dyspozycji małe pojazdy, dron i rakietę. Pojazd księżycowy wygląda jakby mógł łączyć się z bazą, ale wejście byłoby na innej wysokości.

Wszystkie trzy zestawy dają jednak to, co najważniejsze w Lego, czyli możliwość tworzenia. Zebranie całej kolekcji może być idealnym pretekstem do zbudowania własnej bazy kosmicznej. Połączenie zestawów 60349 i 60350 powinno wystarczyć, aby rozmiar tej budowli był całkiem pokaźny jak na warunki domowe. Pojazdu bym nie integrował, wszak czymś nasi astronauci muszą się przemieszczać. Sam chciałbym kupić te zestawy, nawet w kilku sztukach każdy, aby zbudować coś własnego. Oczywiście na ile inflacja pozwoli.

Minusem tych zestawów zapewne okażą się nalepki. Boję się, że panele słoneczne nie będą nadrukami, podobnie jak elementy na szybach czy fladze.

Z punktu widzenia zabawy jest także brak propozycji wprost, co miałoby się dziać na tymże Księżycu. Oczywiście, dla mnie wystarcza sam fakt eksploracji kosmosu, przeprowadzania badań naukowych, jednak czy dla dzieci to wystarczy? Dlatego warto może do tych zestawów City dołączyć 31111, mały pojazd kosmiczny z robotem, który nie jest wprawdzie nowością, ale może stanowić pretekst do zabawy. Jak zareagują astronauci z Ziemi, gdy na Księżycu spotkają androida wysłanego przez cywilizację pozaziemską? A może napotkają 31115. Jest to wprawdzie Kosmiczny Robot Górniczy, ale kto powiedział, że ma to być robot ziemski?

Co by się stało, gdyby astronauci z Ziemi spotkali na Księżycu tego androida?

Do tego wszystkiego myślę, że warto wykorzystać tą okazję i dać dzieciom nie tylko Lego, ale może i jakąś książkę na temat odkrywania wszechświata, zaszczepić tego bakcyla eksploracji i poznawania świata dookoła.

Szczęśliwie wszystkie te zestawy pochodzą z serii nie produkowanych na licencji. Można więc liczyć na to, że będzie można je dostać taniej. Warto obserować ceny, można też używać stron typu Promoklocki, aby wychaczyć okazje.

Zdjęcia produktów pochodzą ze strony Lego.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.