Languages Podcasts Polish Polish with John

Krwawa rewolucja – Polish with John #115 [A2]

Written by Ioannes Oculus

As I like history and I always recommend one of the great Polish TV programmes about it – Sensacje XX wieku, I wanted to take one of the topics from the long list of the series’ episode and talk about the communistic revolution in Russia. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Jest rok 1917 (tysiąc dziewięćset siedemnasty), w Rosji wrze. Najpierw w lutym zostaje obalony car i rozpoczyna się pierwsza rewolucja, która nazywana jest lutową. Jej cele można jeszcze określić jako próbę demokratyzacji życia politycznego w Rosji. Jednocześnie bolszewicy szykowali kolejną rewolucję. Nie mieli szerokiego społecznego poparcia, więc do władzy postanowili dojść stosując przemoc i terror. Tak opowiada o pierwszych momentach bolszewickiej władzy Bogusław Wołoszański:

Kiedy terror stał się podstawowym narzędziem nowej władzy? Lenin uważał, że w nowym państwie radzieckim nie będzie potrzebna policja, gdyż miliony robotników i chłopów strzegących państwa dobrobytu bez trudu pozbędą się garstki wyzyskiwaczy stawiających opór nowej władzy. Ta utopia prysła w zderzeniu z rzeczywistością. Bolszewicy nie zdobyli poparcia większości społeczeństwa. Rewolucja październikowa była tylko zamachem stanu, obaleniem rządu, który nie chciał zakończyć wojny z Niemcami i nie potrafił dać chleba milionom ludzi. Wkrótce okazało się, że bolszewicy postępując legalną drogą nie zachowają władzy. W wyborach do zgromadzenia ustawodawczego, które odbyły się w grudniu 1917 roku (tysiąc dziewięćset siedemnastego roku) mimo bardzo szeroko prowadzonej kampanii wygrali tylko w dwóch miastach – Moskwie i Piotrogrodzie. W całej Rosji z 36 milionów (trzydziestu sześciu milionów) głosujących opowiedziało się za nimi tylko 9 milionów (dziewięć milionów), a więc niecałe 25% (dwadzieścia pięć procent). Zwróćmy uwagę na daty. Wybory, które nie dały bolszewikom przewagi w Zgromadzeniu Ustawodawczym odbyły się 8 grudnia 1917 roku (ósmego grudnia tysiąc dziewięćset siedemnastego roku). Zaś 20 grudnia (dwudziestego grudnia), a więc dwa tygodnie później Rada Komisarzy Ludowych powołała Wszechrosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem. Jej szef Feliks Dzierżyński miał 40 lat (czterdzieści lat) i bardzo bogatą kartotekę w carskiej policji. Po raz pierwszy aresztowano go i zesłano do Wiatki, gdy miał 20 lat (dwadzieścia lat). Do 1917 roku (tysiąc dziewięćset siedemnastego roku) był sześciokrotnie (6x) aresztowany, dwa razy zsyłany na Sybir, trzykrotnie razy uciekał. Być może te przejścia pozbawiły go ludzkich uczuć. Lenin chciał terroru, który podporządkował by społeczeństwo partii bolszewickiej. On miał to zorganizować. 

Tak rozpoczynała się czarna, albo czerwona, historia Rosji radzieckiej. Od samego początku była oparta na przemocy i terrorze, bo tylko tak można było zmuszać społeczeństwo do realizacji postulatów marksizmu. Jak mówił Wołoszański idea komunistycznego państwa jako państwa dobrobytu, czyli państwa, gdzie każdy ma zapewnione wszystkie rzeczy konieczne do dobrego życia, to utopia, wizja nierealna, coś co może ładnie wygląda na papierze, ale jest nie do zrealizowania w rzeczywistości. Widać to także później, gdy rozpoczynały się kolektywizacja i industrializacja. To procesy, które miały poprawić jakość życia ludności, ale doprowadziły tylko do cierpienia i biedy. W takich warunkach opór, niechęć społeczeństwa wobec komunistów były czymś naturalnym. Jednak bolszewicy, komunistyczna partia Rosji, nie chcieli dać faktycznej władzy ludziom. Gdyby tak było, to uszanowali by wynik wyborów z grudnia 1917, gdzie niecała jedna czwarta ludności ich poparła, głównie w dwóch miastach, gdzie sprawowali władzę i mogli kontrolować przebieg wyborów. Od samego początku budowali więc aparat terroru. Skutkiem rewolucji, która miała dać wolność i dobrobyt milionom ludzi, były masowe zbrodnie, mordy, terror i głód. Polityka oparta na założeniach marksistowskich doprowadziła w historii ZSRR, czyli komunistycznej Rosji, do przynajmniej 100 milionów (stu milionów) ofiar, osób, które straciły życie przez tą straszną ideologię. Trudno sobie wyobrazić taką ilość. To jakby wymordować ludność Niemiec, Austrii i Czech. Albo stanów Kaliforni, Teksasu, Nowego Jorku, Florydy i Pensylwanii.

Jak usłyszeliśmy Lenin od samego początku budował swoją władzę na terrorze i przemocy. Oficjalnie chciał końca wojny, ale szybko radziecka Rosja zaczęła prowadzić nowe wojny, a retoryka pokojowa była tylko pustymi słowami. Siłą wprowadzano ustrój komunistyczny i socjalistyczny w innych państwach. Także w Polsce, po drugiej wojnie światowej komunistyczna rewolucja została przyniesiona na karabinach Armii Czerwonej, a socjalizm był budowany wbrew woli społeczeństwa.

Jeżeli interesuje was ten temat, to gorąco polecam odcinek z serii Sensacje XX Wieku zatytułowany Jak Umierali Bogowie.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #115 Krwawa rewolucja


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.