Languages Podcasts Polish Polish with John

Social Media – Polish with John #114 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Social media or Facebook in particular are a big part of our lives. How to describe them and what we do there in Polish? This episode will help you! Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Szukam pomysłu na ten podcast i przeglądam Facebooka. Trochę bezmyślnie skroluję, a przed oczami przelatują mi różne posty, memy, reklamy, komentarze i co tam jeszcze można znaleźć na tym portalu. Patrzę na panel po prawej stronie. Oj! Jeszcze nie złożyłem dzisiaj życzeń urodzinowych. Czas to nadrobić. Klikam i otwiera się możliwość wpisania życzeń. Piszę “Wszystkiego najlepszego”, robię kopiuj-wklej i każdy z dzisiejszych solenizantów dostaje ode mnie życzenia. Jeżeli kogoś znam osobiście, to dopiszę jeszcze dwa słowa. Dobra, czas myśleć o podcaście. Co by tu dzisiaj napisać?

O! Wyskoczył mi czat, to znajomy pyta co u mnie słychać. Zaczynamy trochę czatować i tak czas leci. W jednej z grup, w których jestem, ktoś wrzucił interesujący post. Naturalnie muszę skomentować. Dałem lajka, napisałem komentarz i mogę wrócić… a nie, już ktoś odpisał na mój komentarz. Zaczynamy rozmowę w komentarzach. Czas ucieka.

W innej grupie ktoś mnie oznaczył, bo myśli, że będę zainteresowany postem o książkach do zabrania za darmo. Niestety, choć książki są nawet fajne, to już ktoś je zarezerwował. Gdzieś, pod innym postem rozpętała się burza i wylewa się hejt. No tak, post był o polityce, to często tak to się kończy. Dzisiaj jakoś trudno ludziom dyskutować, rozmawiać z szacunkiem, szczególnie w takich tematach.

Pod jakimś postem jest już ponad setka lajków, są serduszka i buźki. Ktoś pewnie czuje się dowartościowany, czuje się lubiany, bo ten post to selfie, zdjęcie samego siebie zrobione z komórki. Profile niektórych osób to cała kolekcja takich selfie, choć nie do końca rozumiem po co wrzucać na Fejsbuka po kilka takich zdjęć dziennie.

Tak skroluję, przeglądam, czytam i w końcu mam pomysł na podcast. Opiszę wam tegoż właśnie Fejsbuka, co na nim można robić, jak się po polsku nazywają niektóre przynajmniej czynności, rzeczy na tym portalu. W sumie wielu z nas tam jest. Ja mam swój fanpage, na którego oczywiście zapraszam. Udzielamy się, rozmawiamy w grupach na różne tematy. Tylko czy czasem nie zabiera nam to za dużo czasu?

Takie bezmyślne skrolowanie zwykle nie przynosi nic dobrego. Z eFBe zwykle niewiele się dowiemy, a algorytmy i sztuczna inteligencja będą nam co chwila podsuwać reklamy i ustawiać naszą tablicę tak, abyśmy widzieli to, co najdłużej zatrzyma nas na portalu, a nie to co jest najbardziej pożyteczne.

Stąd pomysł, aby co jakiś czas sprzątać swojego Fejsbuka i inne portale społecznościowe. Czasami ktoś dodał nas do grupy, a w sumie to nie ma tam nic ciekawego. Strona, która miała być poświęcona historii świata publikuje zabawne obrazki z kotami, a ktoś z naszych znajomych regularnie informuje nas, co ma na obiad. Można wtedy zastanowić się, czy nie opuścić takiej grupy, nie odlajkować strony albo przestać śledzić czy folołować tego konkretnego znajomego.

Ja osobiście coraz mniejszą wagę przywiązuję do głównej tablicy. To co interesujące dzieje się w grupach, tam nie ma takiego bałaganu. Lajkuję interesujące fanpage, ale algorytmy Fejsa nie pozwalają im się przebić do mnie bez opłacenia reklamy. Co więc robić? Powoli znajduję alternatywne miejsca, jak chociażby taki jeden serwer na Discordzie, gdzie rozmawiamy o Lego. A materiały po uzbecku mam zasubskrybowane na Telegramie. Może to więc kwestia czasu i w ogóle nie będzie nas na FB?

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #114 Social media


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.