Languages Podcasts Polish Polish with John

Postanowienia noworoczne – Polish with John #105 [A2]

Written by Ioannes Oculus

New Year Resolution? Are you a fan or not? Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Po świąteczno-noworocznym urlopie wracam do Was z podcastem w tematach podsumowujących i noworocznych.

Jak minął rok 2020? Dla mnie to był całkiem dobry rok. W zeszłym roku ukazał się setny podcast z serii Polish with John, udało mi się mocno posunąć do przodu prace nad moim kursem języka polskiego “Prosty Polski”. Jego obecna wersja robocza jest dostępna dla wspierających mnie na serwisie Patreon. Wiele się też nauczyłem – dużo więcej wiem o tym jak uczyć języków obcych, co jest efektywne, co warto robić, żeby nauka dawała jak najlepsze rezultaty. Testowałem potem te teorie na moich uczniach, co okazało się sukcesem. Będę o tym mówił w kolejnym podcaście.

Kiedyś robiłem postanowienia noworoczne. Zwykle były to typowe postanowienia, np. więcej się uczyć, schudnąć czy zacząć ćwiczyć. Nigdy nie udało mi się ich zrealizować, wszystko kończyło się po dwóch, trzech miesiącach, a czasami nawet nie zacząłem realizować tych postanowień. Inaczej było dwa lata temu. Postanowiłem sobie zrobić przegląd wszystkich rzeczy, które posiadam i pozbyć się – wyrzucić, oddać, sprzedać – wszystko co mi nie było potrzebne. Założyłem, że będę to robił na spokojnie, powoli, półka po półce, szuflada po szufladzie. W trzy miesiące udało mi się ten cel zrealizować. Był prosty, był konkretny i był planem, a nie tylko ogólnym postanowieniem. Takie plany chcę mieć także na ten rok.

Co więc chciałbym zrobić w tym roku? Chciałbym dużo, ale planuję mniej. Planuję regularnie robić dla Was ten podcast. Chcę co tydzień oferować Wam coś ciekawego, co pomoże Wam uczyć się polskiego. Zakładam, że na święta takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie może zdarzyć się tydzień bez podcastu. Podobnie w czasie sesji egzaminacyjnej, kiedy będę miał bardzo, bardzo dużo nauki. Jednak to będzie może 4 lub 5 tygodni w ciągu roku. W tym roku planuję też ukończyć pierwszą część kursu Prosty Polski – napisać wszystkie teksty do czytania, zrobić do każdej lekcji ćwiczenia, wytłumaczenie gramatyki. Chcę, żeby przynajmniej jako książka do dodatkowego czytania był ten kurs dostępny jako ebook. Chciałbym dodać ćwiczenia ze słuchu, filmy i inne elementy, ale to zależy od czasu.

Moim postanowieniem jest też regularna nauka lingwistyki. Już w zeszłym roku spotykałem się dwa, trzy razy w miesiącu z doktorem lingwistyki, z którym omawiam różne tematy i książki. Są to bardzo ciekawe spotkania i mam plan, aby je kontynuować.

Oczywiście dalej chcę uczyć się języków. Moim problemem jest to, że zawsze chcę uczyć się wielu języków i nigdy nie mam wystarczająco czasu. Na pewno w tym roku będę się uczyć uzbeckiego. Ten język bardzo mnie interesuje i chciałbym umieć posługiwać się nim bardzo dobrze, biegle.

Mam też dużo pomysłów i rzeczy, które chciałbym zrobić. Chciałbym uczyć się jeszcze innych języków, zacząć podcasty o lingwistyce, mieć więcej czasu na czytanie książek i tak dalej. To są jednak, przynajmniej na razie, bardziej marzenia niż plany. Doba ma tylko 24 godziny i nie da się wszystkiego zrobić, nawet jeżeli bardzo się chce.

Interesujące jest, że w tym roku wielu moich uczniów nie ma żadnych postanowień noworocznych. Zazwyczaj mają już i tak pewne plany, ale nie robią ich z okazji nowego roku. Są to plany zrobione wcześniej. Postanowienia noworoczne traktują jako głupi pomysł, którego nigdy nie da się zrealizować.

A jakie jest wasze podejście? Co myślicie o postanowieniach noworocznych? Robicie swoje czy uważacie, że to jest bez sensu? Napiszcie w komentarzach!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #105 Postanowienia noworoczne [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.