Languages Podcasts Polish Polish with John

Dlaczego uczysz się polskiego – Polish with John #103 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Playing Lego is not just playing anymore. It’s become a suspenseful competition! Or has it? Is the Polish edition of Lego Masters better, the same or worse than other editions? Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Często słyszę pytanie, dlaczego uczę się uzbeckiego, dlaczego uczę się mengrelskiego. Moja odpowiedź jest prosta: bo tak. Może głupia, ale prosta. Po prostu interesują mnie języki, to jak działają. Na przykład, w języku mengrelskim używa się innego czasownika w miejsce polskiego “mieć” gdy mówimy o psie, a innego gdy mówimy o kubku – w sensie mieć psa, mieć kubek.

Jako nauczyciel pytam się uczniów, dlaczego wybierają język polski. Odpowiedzi są różne, bo i motywacje są różne. Zauważyłem też, że czasami zmieniają się w czasie.

Od czego się więc zaczyna? Bardzo często od poznania pięknej Polki albo przystojnego Polaka. Ktoś się zakochuje, uczucie rozkwita i przychodzi ten dzień, kiedy trzeba porozmawiać z teściami. A teściowie, a czasem i dalsza rodzina nie zawsze rozmawia po angielsku, szczególnie starsi. A czasami po prostu ten ktoś zakochany, ta zakochana chce zrobić dobre wrażenie i choć trochę móc porozmawiać po polsku.

Niektórzy mają znajomych z Polski, pracują z Polakami i dlatego chcą się nauczyć trochę polskiego. Czasami ktoś wybiera się do Polski na wakacje i chce liznąć co nie co języka, poznać chociaż kilka podstawowych zwrotów przed wyjazdem.

Inna motywacja do nauki to motywacja zawodowa. Są osoby, które chcą w Polsce prowadzić biznes, pracować albo już to robią. Wtedy język jest dla nich bardzo ważny. Często chcą wtedy podejść do egzaminu, aby zdobyć możliwość stałego pobytu.

Są osoby, które uczą się polskiego, bo chcą w Polsce studiować po polsku. Wtedy trzeba naprawdę dobrze znać język polski, są specjalne kursy, które przygotowują językowo do taki studiów.

Jest jeszcze jeden powód. Niektórzy, podobnie jak ja, lubią uczyć się języków. Wtedy język polski jest ciekawym wyborem wśród języków europejskich. Trudny, ale bardzo ciekawy.

Chciałbym jednak jeszcze inaczej spojrzeć na to pytanie. Dlaczego warto uczyć się polskiego? Język polski to drzwi do wielu ciekawych osób i rzeczy. Dla lingwistów będzie bardzo ciekawym ćwiczeniem w gramatyce. Dla fanów dobrej literatury otworzy drogę to ciekawych książek. Jeżeli interesujesz się historią Europy, to Polska i język polski odegrały w niej ogromną rolę.

Co więc wydaje mi się szczególnie interesujące? Polska husaria, czyli wyjątkowe wojsko z czasów XVI i XVII wieku. Historia Rzeczypospolitej Obojga Narodów to fascynujący czas, arcyciekawy okres historii. Ciekawe są też książki polskich autorów, na przykład Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego. Inni bardzo ciekawi autorzy to na przykład Stanisław Lem czy Jacek Dukaj.

Pamiętajcie, że motywacja może się zmieniać z czasem. Na początku mamy zwykle bardzo dużo zapału i energii, potem przychodzą kryzysy. Spróbujcie się czymś zainteresować, poznawać coś po polsku, a to na pewno pomoże wam utrzymać motywację do nauki.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #103 Dlaczego uczysz się polskiego_ [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.