Languages Podcasts Polish Polish with John

Uczę się uczyć – Polish with John #098 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Never stop learning! I don’t stop and I love it. I’ve just started a qualification studies and I would like to share this experience with you. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Tydzień temu nie nagrałem podcastu, bo mnie bolało gardło. Teraz jestem trochę przeziębiony, więc mój głos też raczej nie będzie najlepszy, ale dam z siebie wszystko!

Ostatnio opowiadałem o tym jak się odstresować, odreagować złe emocje. Dzisiaj za to opowiem o uczeniu się uczenia. Dla mnie uczenie się też może być sposobem na odreagowanie. A więc do dzieła.

Jak mówi tytuł obecnie uczę się uczyć. W ten weekend rozpocząłem podyplomowe studia, których pełna nazwa brzmi tak: “Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego”. Nazwa jest długa i skomplikowana, ale chodzi o to, żeby lepiej uczyć języka polskiego jako obcego.

O co chodzi ze studiami podyplomowymi? Po dyplomie, czyli po uzyskaniu stopnia licencjata albo magistra, czyli po studiach zakończonych takim dyplomem, tytułem, można iść na studia podyplomowe. Nie kończą się one nowym tytułem naukowym, są zwykle krótsze, ale dają bardzo konkretne uprawnienia. Często takie studia, uprawnienia są konieczne do podjęcia pracy w niektórych zawodach. W moim wypadku po ukończeniu tych studiów będę mógł uczyć języka polskiego jako obcego w szkołach państwowych. Jedną z motywacji podjęcia studiów jest więc papierek, dokument nadający nowe, formalne uprawnienia.

Jednak nie tylko o papierek, certyfikat chodzi. W studiach i nauce najważniejsze dla mnie jest rozszerzenie mojej wiedzy i umiejętności. Jestem po studiach filologicznych z języka angielskiego, więc wiele elementów ogólnej gramatyki znam z perspektywy języka angielskiego. Teraz dowiaduję się wielu szczegółów związanych np. z fonetyką języka polskiego. Poznajemy na przykład słowiański alfabet fonetyczny, który różni się od IPA – International Phonetic Alphabet. Jest to o tyle przydatne, że jest często używany w publikacjach naukowych związanych z historią języków słowiańskich, a to mnie bardzo interesuje!

Ten kurs, to studium, te studia odbywają się w stu procentach online ze względu na obecną sytuację związaną z koronawirusem. Ta forma bardzo mi odpowiada. Lubię kursy online bo dają mi dużą swobodę, oszczędzam czas i pieniądze na dojazdach. Uważam, że taka forma powinna być dostępna zawsze, nie tylko w czasach wyjątkowych.

Uczenie się uczenia jest też interesujące, bo poznajemy jak działa nasz mózg. Bardzo ciekawe są książki Stephena Krashena, który opisuje badania nad tym jak uczymy się języków obcych. Okazuje się, że często standardowe kursy nie są dobrze zaprojektowane i lepiej by było uczyć się w innym stylu. Ja tak staram się uczyć i widzę sukcesy moich uczniów. Sam też jak się uczę, to stosuję te metody i widzę, że się sprawdzają. 

Na koniec zachęcam was do uczenia się, nie tylko języka polskiego. W internecie znajdziecie mnóstwo darmowych i niedrogich kursów, może także po polsku. Czasami za certyfikat trzeba zapłacić, jeżeli chce się go otrzymać. Jest to natomiast świetna sprawa i bardzo rozwija umysł. Spróbujcie, nie pożałujecie.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #98 Uczę się uczyć [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.