Languages Podcasts Polish Polish with John

Kiedy trzeba odreagować – Polish with John #097 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Stressful day? Nervous meeting? What do you do to unwind? Lat me share some ideas with you. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Co robić jak dopada nas stres? Ciężki dzień w pracy, trudni klienci, współpracownicy? Kiedy działa nam na nerwy wszystko i każdy? Wtedy to trzeba odreagować! Trzeba się uspokoić, znaleźć sposób na pozbycie się tego całego stresu. Jak to zrobić? O tym będzie ten odcinek.

Zacznę z grubej rury. Niektórzy używają do odstresowania się papierosów, alkoholu albo jeszcze gorszych rzeczy. Tego nie polecam. Nie rozwiąże to żadnego problemu, a sprowadzi nowe. Nie mówię, że piwko od czasu do czasu albo lampka wina, albo coś mocniejszego na imprezie od czasu do czasu jest czymś złym. Nie można jednak przesadzać. Zostawmy więc używki i zajmijmy się czymś zdrowszym. 

Impreza, bo ją wspomniałem. To jest coś co wiele osób lubi. Pogadać ze znajomymi, potańczyć, powygłupiać się. Często jest to sposób na odreagowanie stresów związanych z pracą. Wtedy można się też pośmiać.

No właśnie śmiech! To najlepszy sposób. Śmiejemy się z żartów, dowcipów i innych zabawnych historii. Śmiejemy się z wygłupów naszych znajomych i śmiesznych sytuacji. Podobno “śmiech to zdrowie”, tak przynajmniej mówi przysłowie. Możemy się też pośmiać oglądając na przykład kabarety, takie krótkie, zabawne scenki teatralne. Są bardzo popularne w Polsce. Moim ulubionym jest już nieistniejący kabaret “Potem”. Przy ich skeczach turlam się ze śmiechu i trzymam się za brzuch rechocząc w niebogłosy. Podobają mi się też skecze Kabaretu Młodych Panów, szczególnie że niektóre są w ślonskiej godce. Zresztą posłuchajcie (a potem, po podcaście obejrzyjcie sobie cały skecz pt. Gej na kopalni).:

– Erwin?

– Ja?

– Jak tam po łykendzie?

– Aa, powiem ci czadowo.

– Aa!

– My z moją mieli rocznica ślubu, piętnoście lot.

– Oż ty!

– Jo żech ją do restauracji wziął.

– No to pochwal się ty, kaj żeś ją wziął?

– No do tej nowej, ni, co otworzyli. Jak ona się nazywo… czekej…  Alibaba Kebab.

– Tyś baba na rocznica wzioł do kebaba, tyś je gupi?

– Ale nie taki zwykły w bułce, se myślisz. Chopie, elegancko, na talerzu.

To oczywiście tylko początek skeczu, a najlepsze zostawiam wam na zadanie domowe. Całość jest na Youtubie.

Żeby się odstresować można też słuchać muzyki. Różne są gusta i guściki. Jedni pozbywają się napięcia przy skocznej muzyce, inni wolą ciężki rock. Podobno są też tacy, którzy słuchają disco-polo. Ale to chyba po naprawdę ciężkich przejściach. Przy okazji można też pouczyć się języka i upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Innym sposobem na odstresowanie się są filmy, seriale czy telewizja. Niektórzy wybierają komedie, czasem im głupsze, tym lepsze, bo chcą się odmóżdżyć. Wyluzować się można przy książce albo w ogródku lub na spacerze. Znowu, jedno i drugie można robić w języku obcym, więc warto skorzystać. Ja oglądam np. The Big Bang Theory albo Keeping Up Appearances, kiedy potrzebuję trochę rozrywki.

Są też tacy, którzy byczą się na kanapie i nic nie robią. Inni odreagowują na siłowni i odzyskują równowagę po intensywnym treningu. Pobiegają, popodnoszą ciężary, wypocą cały stres i są jak nowi.

A najlepszy sposób? Urlop, ciepłe kraje, plaża i drinki z palemką albo urlop, dobre książki i spanie tak długo, aż człowiek się sam obudzi. Dla mnie zdecydowanie to drugie. A jeżeli wyjazdy to ze zwiedzaniem.

A co wy robicie, żeby się odstresować, odreagować, wyluzować i dojść do siebie po stresującej pracy, ciężkim dniu i innych nerwowych momentach? Napiszcie koniecznie w komentarzach!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #97 Kiedy trzeba odreagować [A2]

The comedy sketch mentioned in the podcast:


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.