Languages Polish Polish with John

Trochę tak ode mnie – Polish with John #095 [A2]

Written by Ioannes Oculus

One of the things we think we do a lot is complaining. So let me complain a little bit today. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Dzisiaj będzie trochę inaczej. Bez konkretnego tematu, a bardziej od siebie i o sobie. Powód jest prosty – podcast musi wyjść, a ja tematu nie mam! To znaczy mam, chciałbym wam przygotować odcinek o gwarze śląskiej, albo poprawnie dialekcie śląskim. Jo żech je ze Ślonska, więc pomyślałem, że trochę wam opowiem o miejscowej godce. Coś zacząłem przygotowywać, ale trochę mi zabrakło weny.

Wena, natchnienie czy też pomysł są bardzo ważne i niekiedy naprawdę trudno jest przygotować nowy odcinek bez nich. Czasami jestem zmęczony i bez pomysłu, bez tego czegoś, siedzę przed monitorem i patrzę w pustkę. Nie mam pomysłu. Czasami za to idzie świetnie, szybko i od razu wiem co i jak chcę powiedzieć. Czasami natomiast jest taki dzień jak dziś. Chodzi mi o niedzielę, kiedy przygotowuję podcast, którego możecie posłuchać od poniedziałku.

Jaki to dzień? Taki trochę dziwny. Z jednej strony jest ok, bo spokojnie mogę coś poczytać, pójść na spacer z psem albo posiedzieć i obejrzeć jakiś serial. Dzisiaj oglądałem pierwszy sezon Criminal: UK. Bardzo mi się spodobał. I ten brytyjski akcent! Jednak z drugiej strony jest tak jakoś nie tak jak powinno być. Nie chcę, przynajmniej na razie, dzielić się tym, co we mnie siedzi i co jest może mniej wesołe. Po prostu czasami brakuje jakiejś iskry.

Bardzo lubię być sam ze sobą i czytać. Przyznam, że jeżeli mam dużo kontaktów z ludźmi, to czuję się po tym bardzo zmęczony. Lubię moich uczniów i to bardzo. Jednak chyba dlatego wolę uczyć jeden na jeden, bo po prostu mogę dać więcej tej osobie, a jednocześnie samemu mieć siły do pracy.

Czasami przychodzi też taki moment, że chciałbym móc po prostu całe dnie studiować języki, uczyć się ich, studiować lingwistykę, pisać o tym na blogu, może robić materiały na Youtube itd. Myślę, że wtedy mógłbym w końcu zabrać się porządnie za mój kurs polskiego, którego nie mam czasu robić i tak czeka, i czeka, i czeka na kontynuację. Lubię uczyć, więc pewnie bym z tego zupełnie nie zrezygnował, ale bardzo brakuje mi czasu na te inne rzeczy. Wtedy czuję się trochę… jakby to powiedzieć… “nie za bardzo”.  Jakby to, co najciekawsze, najlepsze mi uciekało. Wtedy trochę uchodzi ze mnie powietrze i czuję w sobie mniej energii. 

Przygotowuję, choć może lepiej powiedzieć zaczynam przygotowywać, serię po polsku o językach i lingwistyce. Nie będzie to coś dla uczących się polskiego, choć chciałbym zrobić to jak najprostszym językiem. Jednak tak jak inne projekty, ten musi poczekać.

Po prostu muszę wam powiedzieć, ja jestem zakochany w językach i ich historii. Moim marzeniem jest się w nich zanurzyć, poznawać jak się zmieniały. Jedyne co stałe w językach, to właśnie zmiana. Zmieniają się słowa, zmienia się gramatyka. Dzisiaj wyciągnąłem całą stertę artykułów, które chcę przeczytać. Nie cierpię czytania z monitora, więc je drukuję i nie wszystkie daję radę przeczytać. Ułożyłem je w stosie, zdjęcie znajdziecie na Instagramie, i teraz będę starał się wszystkie po kolei przeczytać. Są tam teksty na tematy lingwistyczne, uczenia języków obcych, ludów pra-indo-europejskich, historii i wielu innych. Może wielkość tego stosu mnie dzisiaj trochę przytłoczyła. Cóż, czas więc kończyć podcast i iść czytać. W końcu to wszystko samo się nie przeczyta!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #95 Trochę tak ode mnie [B1]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.