Languages Polish Polish with John

Prawdziwy polski Kiler – Polish with John #091 [A2]

Written by Ioannes Oculus

Episode about one of the best Polish comedy films. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Ile jeszcze osób musi zginąć zanim złapiecie legendarnego Kilera?

Jakiego legendarnego, jakiego Kilera. Oświadczam, nie ma żadnego Kilera. Kilera wymyśliliście wy, dziennikarze! Dziękuję.

O kim mowa? Kto strzela, kto zabija? Czy to naprawdę jest seryjny morderca?

Proszę pana, to jest jakieś tragiczne nieporozumienie. Co ja mam zrobić, że naprawdę nazywam się Jerzy Kiler i jestem taksówkarzem, numer boczny 7775.

Kiler był zawodowym mordercą na zlecenie. Zabijał bandytów, mafiozów i innych gangsterów, ale jego dobra passa musiała się skończyć i został złapany. A przynajmniej tak sądzi komisarz Ryba. Tak mniej więcej zaczyna się jedna z najlepszych polskich komedii, czyli film pod tytułem Kiler. Jest to, moim zdaniem, jeden z tych polskich filmów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Reżyserem jest Juliusz Machulski, który stworzył wiele kultowych komedii, takich jak Vabank, Seksmisja, czy Pieniądze to nie wszystko. Wszystkie wam gorąco polecam, choć nie są to nowe filmy i często trzeba rozumieć wiele kontekstów kulturowych, żeby wszystko zrozumieć. Mimo to, mogą dalej bawić i rozśmieszać. Spróbujcie wpisać na Youtubie tytuł filmu i dopisać “cały film”. Myślę, że znajdziecie szukany film nawet w dobrej jakości. Niektóre mogą być na platformach vod TVP albo IPLA.

Myślę, że już po tym wstępie rozumiecie, że całość jest zbiegiem przypadków, komicznych zbiegów okoliczności i prób wyjścia cało z nieprzewidzianych sytuacji. 

Wróćmy jednak do Kilera. Komisarz Ryba ściga seryjnego mordercę, który ma ksywę Kiler. W bagażniku Jerzego Kilera, taksówkarza z Warszawy policja znajduje broń, którą Kiler-zabójca popełnił swoje zbrodnie. Jerzy Kiler zostaje aresztowany i uwięziony. Już tam nie wszystko układa się tak, jakby spodziewał się komisarz Ryba i Jerzy Kiler. Potem z więzienia Jerzego Kilera wyciąga boss świata przestępczego, Siara. Siara ma piękną żonę, której spodobał się przystojny morderca na zlecenie. 

– Nie przedstawisz mnie swojemu gościowi?

– Z przyjemnością. To jest moja żona lafirynda, a to jest mój najlepszy przyjaciel. Ale nie martw się przyjacielu, ona już se idzie.

– Może panu zrobić kanapki albo usmażyć jajka?

– Cycki se usmaż! Ty wiesz kto to jest? Ty wiesz kto to jest? To jest Kiler! On se może jeść Chateau, może se jeść ostrygę, może se jeść co chce, a nie twoje rozpaćkane kanapki!

– Kiler? Ciao. Jestem Gabrysia… Siarzewska.

– Miło mi. Jurek jestem.

– Miło mi pana poznać.

Słownik języka polskiego tak definiuje słowo lafirynda: “prostytutka lub kobieta mająca przygodne kontakty seksualne z mężczyznami”. 

Z tego i innych filmów Machulskiego pochodzi wiele popularnych powiedzeń. Między innych są to słowa cycki se usmaż. Jeżeli chcecie rozumieć potoczny język polski, to to powiedzenie musicie zapamiętać! Zauważcie też, że Siara mówi se zamiast się. Często tak mówi się potocznie, na co dzień. Nie używajcie jednak tego na egzaminach czy w języku pisanym.

W przytoczonym fragmencie mieliście możliwość usłyszeć, co mówią aktorzy, ale nie mogliście ich zobaczyć. A są to wyjątkowe postacie – Cezary Pazura jako Jerzy Kiler, Jerzy Stuhr w roli komisarza Ryby, świetna Katarzyna Figura w roli Ryszardy “Gabrieli” Siarzewskiej, Janusz Rewiński jako Siara i wielu innych bardzo znanych polskich aktorów.

Jak wspomina ten film Cezary Pazura? Posłuchajcie fragmentu z jego vloga:

Kiler był dla mnie fajnym przeżyciem. Bardzo lubiłem ten film, ale nigdy nie spodziewaliśmy się z reżyserem, że to będzie taki sukces.

Poza samym filmem Kiler polecam wam zobaczyć ten vlog, link oczywiście będzie w opisie.

Mam nadzieję, że choć trochę was zainteresowałem, że obejrzycie ten film i się pośmiejecie. Proponuję też zadawać pytania w komentarzach, jeżeli nie zrozumiecie kontekstu jakieś sceny, chętnie wam wyjaśnię.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #91 Prawdziwy polski Kiler [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

W podcaście cytowałem

– fragmenty filmu “Kiler” w reżyserii Juliusz Machulskiego

– vlog Cezarego Pazury: https://www.youtube.com/watch?v=JC_6whuUGGQ

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.