Languages Polish Polish with John

Sensacje XX wieku – Polish with John #080 [A2]

Written by Ioannes Oculus

There is a Polish docudrama I really like. It’s called ‘Sensacje XX wieku’ and it is about the most thrilling moments of the history of the 20. century. I’m also sure that it can be a great watch for Polish language learners. This episode is about the programme. Enjoy listening! 🙂

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Lubicie historię? To chciałbym Wam dzisiaj polecić program “Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. Możecie znaleźć wiele odcinków na Youtubie. Są tam także inne programy historyczne Bogusława Wołoszańskiego. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę frazę “Sensacje XX wieku” albo imię i nazwisko autora.

O czym jest ten program? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o historię XX wieku, o to, co było wyjątkowo ciekawe, sensacyjne, tajemnicze. Z tych programów możemy dużo się dowiedzieć o przebiegu obu wojen światowych, o tym jak wyglądała polityka wielkich mocarstw i Polski.

Pierwszy odcinek został wyemitowany w telewizji we wrześniu 1983 rok. Bogusław Wołoszański bardzo ciekawie opowiada o różnych wydarzeniach historycznych i w większości odcinków, poza najstarszymi, jest wiele momentów, gdy zamiast prowadzącego, pojawiają się aktorzy. Trochę w stylu programów zwanych po angielsku docudrama. Dzięki temu oglądając film jesteśmy jeszcze bardziej zainteresowani. A w filmach tych występują często bardzo dobrzy aktorzy. Jeżeli natomiast chodzi o naukę polskiego, to takie przedstawienie różnych sytuacji, lepiej pozwoli nam zrozumieć, co się dzieje na ekranie.

Uważam, że “Sensacje XX wieku” to świetny program do nauki polskiego. Oglądając kilka odcinków zauważymy, że wiele z terminów politycznych czy wojskowych się powtarza, np. czołgi, służby specjalne, broń pancerna, karabiny i tym podobne. Można wybrać konkretny odcinek, poczytać na ten temat w Wikipedii, a potem obejrzeć film. Czytając Wikipedię poznamy sytuację historyczną i nowe słowa, co pozwoli lepiej zrozumieć treść odcinka. Każdy kolejny będzie prostszy.

Inną zaletą oglądania tych programów jest poznanie historii najnowszej. Wiek XX niedawno się skończył, ale już coraz słabiej znamy tę historię. Nawet II wojna światowa staje się odległym tematem z książek do historii, a o tym jak wyglądała polityka Związku Radzieckiego i jakim kosztem ludzkiej krwi został zbudowany, mówi się dziś bardzo mało. Z programu mioożemy dowiedzieć się o działalności szpiegów, o tym czy Stalin mógł być zamordowany i o różnych zamachach na Hitlera. Poznamy działalność polskich naukowców, którzy złamali kod Enigmy i bardzo przyczynili się do wygrania wojny przez Aliantów. Poznamy też tajne plany Hitlera, które miały doprowadzić do jego ostatecznej wygranej. Tematów tych programów jest bardzo wiele, więc nie będziecie się nudzić.

Co więc pozostaje? Oglądajcie! Jeżeli tylko interesuje was historia, to polecam. A nawet jeżeli nie jesteście fanami historii, to ten program może zmienić wasze podejście do tematu, zainteresować was choć trochę. No i oczywiście pomóc nauczyć się polskiego.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #80 Sensacje XX wieku [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.