Linguistics Teaching

Lego w nauczaniu języków obcych

Written by Ioannes Oculus

Nauczanie języka obcego często polega na tym, aby uczniowie zapomnieli, że są nauczani. Pożądaną sytuacją jest zapewnienie im rozrywki, zabawy i nauki języka jednocześnie bez świadomości bycia nauczanym. W ten sposób ich psychologiczne bariery przed nauką języka znikają lub przynajmniej nie są tak silne. Jednym z moich pomysłów na osiągnięcie tego celu jest użycie klocków i figurek Lego.

Lego to moje hobby, które odkryłem jako dorosły około rok temu. Od tego czasu zebrałem kilka zestawów i minifigurek. Moi studenci byli ciekawi mojego hobby, a rozmowa naturalnie schodziła na ten temat. Zarówno młodsi studenci, jak i dorośli wydawali się być zainteresowanymi. Dzięki temu zauważyłem coś, co mogłem włączyć do nauczania języka.

Lego Figurki występują we wszystkich kształtach, a nawet rozmiarach. Większość z nich to klasyczne ludziki, ale są też orki, smoki, konie itp., które można wykorzystać podczas lekcji. Istnieją różne serie tematyczne (miasto, zamek, kosmos, piraci, ninja), a nawet tak popularne, jak Gwiezdne Wojny i Harry Potter. Zestawy oferują również różnorodne możliwości wykorzystania podczas lekcji. Bez zbędnych ceregieli chciałbym się więc podzielić niektórymi z moich pomysłów. Doskonale sprawdzają się w zajęciach jeden na jeden i w mniejszych grupach. Ważne jest, aby każdy uczeń mógł łatwo zobaczyć wszystko, ponieważ minifigurki nie są zbyt duże.

Prace i zawody. Jednym z pierwszych tematów nauki języka jest nauka różnych zawodów i zawodów. Zamiast używać zdjęć w książce, nauczyciel może przygotować zestaw minifigurek reprezentujących różne zawody. Można je wręczać uczniom, a następnie mogą coś powiedzieć o swojej pracy i zadawać sobie nawzajem pytania. Można to zrobić więcej niż jeden raz, ponieważ nauczyciel może przypisać uczniom różne minifigurki.

Gdzie jest policjant? Korzystając z kolekcji Lego nauczyciela lub po prostu planu domu lub miasta sporządzonego na kartce papieru, uczniowie mogą zostać zapytani o lokalizację różnych minifigurek. Gdzie jest policjant lub astronauta? Miejsca można zmieniać, co daje znacznie większą elastyczność niż zdjęcie wydrukowane w książce. Frazy takie jak „pirat jest za drzewem” lub „kobieta jest w samochodzie” stają się widoczne, namacalne nawet przy prostych zestawach, a nawet zwykłych przedmiotach.

Storytelling. Każdy zestaw Lego opowiada historię. Dlaczego nie skorzystać z wyobraźni uczniów i poprosić ich, aby opowiedzieli historię jaką przedstawia albo wymyślili własną? Jeśli lubią horrory, seria „Hidden Side” sprawdzi się znakomicie. Piraci ze swoimi skarbami, zamki z księżniczkami zabijającymi smoki i ratującymi księcia (lub odwrotnie) – możliwości są nieograniczone.

Gramatyka. Odkryłem, że pokazywanie studentom minifigurek Cezara lub Kleopatry tworzy naturalną potrzebę użycia czasu przeszłego. Zaczynając od pokazania niektórych historycznych postaci, możemy łatwo przejść do pierwszych zdań w czasie przeszłym, takich jak „Kleopatra była królową Egiptu”. Później uczniowie mogą zostać zapytani o styl życia piratów, a każde z ich działań można przedstawić na zestawie. Niedawno wydana Barracuda jest idealna do rozmów w czasach przeszły, teraźniejszym i nawet Present Perfect. Ten zestaw to wyspa, na której żyją piraci. Ich rozbity statek stał się dla nich nowym domem. Ich poprzednie życie (czas przeszły) można zestawić z obecną sytuacją (teraźniejszość). „What has happened to them?” możemy zapytać przy użyciu Present Perfect.

Lego Minifigures Series 20, source: lego.com

Lego Minifigures Series 20, source: lego.com

To tylko kilka pomysłów, którymi chciałem się z wami podzielić. Można je wykonać przy ograniczonym budżecie tylko za pomocą kilku minifigurek lub, z dużo większym rozmachem, używając jednego z większych zestawów, takich jak Wyspa Barracudy. Wiele minifigurek można tanio kupić na Bricklink lub innych serwisach, takich jak eBay czy Allegro. Można tam znaleźć zarówno nowe, jak i używane. Kupienie konia lub smoka może spowodować, że będziemy musieli wydać trochę więcej pieniędzy, ale może być źródłem nowych pomysłów. Jeśli chcemy użyć bardziej szalonych minifigurek, to Lego oferuje ciekawe serie. W najnowszej znajdziemy Wikinga, rycerza turniejowego, dziewczynę w kostiumie Lamy i dziewczynę w kostiumie groszku. Niestety, można je kupić zazwyczaj tylko w nieprzezroczystych torebkach, więc albo musimy zdać się na ślepy los, albo znaleźć kogoś, kto je sprzedaje po otwarciu (nie ryzykujemy, że ​​dostaniemy niechcianą figurę, ale mogą one wyjść trochę drożej). Taką ofertę otwartych figurek oferuje między innymi mój ulubiony dostawca wielu klocków i figurek – GScoolstore.

Muszę jeszcze wspomnieć o nauczaniu online. Nawet przez internet można wykorzystać Lego! Przyda się dobra kamerka i możemy pokazywać minifigurki i zestawy naszym studentom. Na moim biurku zawsze jest kilka gotowych w każdej chwili do użycia. Raz użyłem nawet z statku Barracuda podczas lekcji online! Ważnym czynnikiem jest to, że Lego ma magiczną moc sprawiania, że ​​uczniowie zapominają, że to lekcja. Pochłaniają nawet najwymyślniejsze słownictwo, jakby to była gra. Znacznie łatwiej kojarzą je potem z prawdziwymi przedmiotami i po prostu mają więcej zabawy.

Nauczanie języka to świetna zabawa, mocno w to wierzę. Dzięki Lego sprawia to jeszcze więcej radości. Dlaczegożby nie spróbować?

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.