Languages Podcasts Polish Polish with John

W zdrowym ciele zdrowy duch – Polish with John #064 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Physical activity is important, so they say. Do you like sport? I don’t but I should lose some kilograms. What should I do then? Listen to this episode and learn some new Polish words connected with the topic of getting fit. Enjoy!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Mówią, że sport to zdrowie. Mówią, że warto dbać o kondycję fizyczną. Przysłowie mówi: “W zdrowym ciele, zdrowy duch”. A ja muszę się przyznać, że cały czas mam z tym problem.

Mam nadwagę, czyli ważę więcej niż powinienem. Nie powiem ile, bo mi wstyd. Dużo za dużo. A jednocześnie nie robię nic, żeby to zmienić. Chciałbym wyglądać atletycznie, a przynajmniej zrzucić część dodatkowych kilogramów. Nie mogę się do tego przekonać, a jednak powienienem to zrobić, bo to bardzo niezdrowo. Choć z drugiej strony trudno się zmobilizować. Dzisiaj więc opowiem Wam teoretycznie, co można zrobić, żeby schudnąć. Teoretycznie, bo ja to wiem, ale nie robię, czyli u mnie teoria nie przekłada się na praktykę.

Po pierwsze, moim zdaniem, ważny jest ruch. Trzeba się ruszać, żeby być zdrowym. “Ruszać” może znaczyc bardzo dużo. To może oznaczać długie spacery, a może też oznaczać intensywne treningi na siłowni i ogólnie bardzo aktywny styl życia. Ja póki co muszę chociaż te spacery zacząć wprowadzać w życie. Mój pies się bardzo ucieszy na dłuższe wyprawy. Można też pływać na basenie, ćwiczyć w domu, biegać, uprawiać sporty. Jednak nie można się przeciążać, zwłaszcza, jeżeli ktoś tak jak ja, nie ma kondycji. Przy nadmiernym wysiłku łatwo o kontuzje, może stać się coś niedobrego. Oczywiście nie powinno to być wymówką. Na początku po prostu więcej spacerów albo proste ćwiczenia – to powinno wystarczyć.

Większą aktywność fizyczną warto połączyć z dietą. Dla mnie to chyba jeszcze trudniejsze. Jak obyć się bez tych wszystkich pysznych rzeczy! A to coś dobrego na obiad, kotlecik albo pizza, a to coś pysznego na deser. Niestety, bardzo lubię jeść, a to nie pomaga w zrzuceniu wagi i zdrowym stylu życia. Powinienem przynajmniej zrezygnować ze słodyczy i ogólnie jeść choć troszeczkę mniej. Trudno mi się jednak oprzeć, mam widać bardzo słabą wolę w tym zakresie. Jak to niektórzy mówią: “Jestem na trzech dietach, bo po jednej jestem głodny”.

Mimo wszystko czas zabrać się za siebie, bo lat przybywa, a konsekwencje niezdrowego stylu życia są nieprzyjemne. Choroby i tak dalej. Czegoś jednak mi brakuje, jakieś motywacji, dyscypliny w tym kierunku. Do języków potrafię się przyłożyć, a do tego nie. Może macie jakieś rady albo sugestie? Bo ja jestem trochę bezradny. Siłownia i sporty w grupie odpadają – źle się czuję, gdy wokół jest dużo ludzi, a ja sapię jak lokomotywa. Coś, co wygoniłoby mnie chociaż na dłuższy spacer. Ma ktoś z Was jakiś pomysł? Czekam na nie w komentarzach!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #64 W zdrowym ciele zdrowy duch [A2]


In the podcast, I used Sour Tennessee Red by John Deley and the 41 Players; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required).

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.