Languages Polish Polish with John

Urodziny – Polish with John #060 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

How is birthday celebrated in Poland? Let me share some of my experience. Let’s go and learn some Polish!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Niedawno byłem na urodzinach mojego brata i chciałbym co nie co wam opowiedzieć o tym dniu i jak go obchodzimy w Polsce.

Urodziny to dzień, w którym ktoś przyszedł na świat, czyli się urodził. Urodziny to też ten dzień, kiedy co roku świętujemy, że ktoś się urodził. Ja mam urodziny 24 lipca, co oznacza, że urodziłem się 24 lipca i co roku, tego właśnie dnia obchodzę swoje urodziny. Ten podcast publikuję pod koniec grudnia, tuż przed symboliczną datą urodzin Jezusa Chrystusa, czyli Bożym Narodzeniem. 25 grudnia obchodzimy święta Bożego Narodzenia, można też by powiedzieć “urodziny Jezusa”.

Wróćmy jednak do tych zwyczajnych urodzin. Często osoba, która obchodzi urodziny zaprasza gości. Czasami organizuje duże przyjęcie, gdzie jest dużo gości, ogromny tort ze świeczkami i wiele innych rzeczy do jedzenia i picia. Świeczek na torcie tradycyjnie daje się tyle, ile lat kończy solenizant. Solenizant to osoba, która ma urodziny. Czasami przyjęcie jest mniejsze, skromniejsze, bardziej kameralne. Jest mniej osób i nie ma tylu rzeczy na stole. Czasami jest po prostu kawa albo herbata i coś słodkiego. Wszystko zależy jak kto lubi obchodzić swoje urodziny.

Solenizantowi, czyli osobie obchodzącej urodziny, goście często wręczają prezenty. Wypada je ładnie zapakować i dołączyć życzenia na kartce. Życzenia też składamy kiedy dajemy prezent. Prezenty mogą być duże albo małe. Najważniejsze, żeby spodobały się solenizantowi.

Na urodziny życzymy zwykle zdrowia, szczęścia, dużo pieniędzy i wszystkiego co najlepsze. Można też po prostu powiedzieć: “Zdrowia, szczęścia i wszystkiego czego sobie życzysz”. Tak często składamy życzenia urodzinowe. Można do tego dodać też coś od siebie, coś czego szczególnie chcielibyśmy życzyć tej osobie.

Na urodzinach często wspólnie się śpiewa “Sto lat!” Jest kilka takich, podobnych do siebie piosenek i zwykle śpiewa się kilka z nich. Często po zaśpiewaniu pije się toast za zdrowie solenizanta. Takich toastów oczywiście jest więcej w czasie przyjęcia.

W czasie urodzin najważniejsze jest okazać solenizantowi to, jak bardzo go lub ją lubimy. Nie tak ważne jest ile pieniędzy wydamy na prezenty albo jak duże będzie przyjęcie. Życzenia można złożyć przez telefon albo na Facebooku. Wszystko po to, aby nasi bliscy i przyjaciele w ten dzień czuli, że jesteśmy z nimi.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #60 Urodziny [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.