Languages Podcasts Polish Polish with John

Jak napisać dobrą powieść? – Polish with John #059 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Would you like to write your own book? How to make it? That’s a good question! Let’s go and learn some Polish!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Pytanie w tytule tego podcastu brzmi: “Jak napisać dobrą powieść?” Pytanie, które teraz zadam brzmi: Czy da się stworzyć przepis, receptę na dobrą powieść? Niestety, chyba się nie da, więc po co się nad tym zastanawiać? Czy to nie talent autora jest sekretem sukcesu? Odpowiedzi nie znam, ale po prostu chcę porozmawiać z wami znowu o książkach!

Po pierwsze, co to jest powieść? Słownik języka polskiego mówi, że powieść to “długi, wielowątkowy utwór literacki pisany prozą”. Powieść to w takim razie cała książka, a nie krótkie opowiadanie. To nie wiersz czy poemat, bo jest napisana prozą. Tu warto zwrócić uwagę na angielskie słowo novel i niemieckie Roman, które też oznaczają powieść, jednak są podobne do innych polskich słów i mogą powodować problemy. Angielskie novel jest podobne do polskiego słowa nowela. Nowela to opowiadanie, coś krótkiego, a nie długa książka z wieloma wątkami. Polska “nowela” to angielskie short story. Podobne słowa, a znaczenia przeciwne. Natomiast niemieckie Roman czasami kojarzy się z romansem, a to gatunek literacki. Romans to może być powieść albo film, najważniejsze, żeby był wątek miłosny. Polacy czasami widzą w niemieckich książkach słowo Roman i myślą, że to romans, a Niemcy, mogą pomyśleć, że polski romans to po prostu powieść.

Przejdźmy teraz do tego, co to jest dobra powieść. Moim zdaniem musi być przede wszystkim interesująca. Chodzi o to, żeby chciało się ją czytać, a nie zasypiało po kilku stronach. Oczywiście każdego interesuje coś innego, dlatego każdą powieść pisze się trochę inaczej. W kryminałach musi być zbrodnia i tajemnica, zagadka, którą rozwiąże sprytny detektyw. W romansie musi być wzruszająca historia miłosna, która wyciska łzy z oczu. W powieści sensacyjnej najważniejsza jest szybka akcja i sporo suspensu. Powieści fantastyczne często opisują niezwykłe, wymyślone światy, a science fiction nowe technologie. Autor powieści musi trafić w gusta czytelników, inaczej nikt nie będzie chciał jego albo jej książek czytać.

W technice pisania warto unikać zbyt długich opisów przyrody. Przynajmniej z czasów szkolnych, kiedy w obowiązkowych lekturach przez kilka stron czytało się o przyrodzie, kojarzą się takie opisy fatalnie. Kiedyś w literaturze były częściej używane przez autorów. Dzisiaj czytelnicy za nimi nie przepadają i wolą więcej akcji, dialogów. Chcą, żeby się coś działo.

Dobrze, jeżeli w powieści jest jakaś niewiadoma, zagadka albo problem do rozwiązania. Wtedy czytelnik jest zainteresowany i będzie z ciekawością czytał, aby poznać rozwiązanie. Ciekawe powieści są pełne zwrotów akcji. Czytelnikowi wydaje się, że już wszystko wie, że wie co się będzie dzało dalej… i wtedy nagle wszystko się zmienia. Takie zaskoczenia powodują, że książka się nie nudzi.

Jak więc napisać dobrą powieść? Nie wiem, jeżeli ktoś chce, to niech próbuje. Kto wie, może uda się napisać coś ciekawego, wciągającego? Ja czasami chciałbym coś takiego napisać, ale wszystkie moje pomysły wydają mi się ciągle niewystarczająco dobre. Może uda mi się wymyślić coś w przyszłości i napiszę dobrą powieść? Kto z was ma podobne marzenia? A może już ktoś z was coś napisał? Podzielcie się w komentarzach na Facebooku.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #59 Jak napisać dobrą powieść [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.