Languages Polish Polish with John

Szał zakupów – Polish with John #058 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Black Friday, shopping and buying! Let’s buy more! Or maybe not? Maybe let’s go and learn some Polish!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

W zeszłym tygodniu był Czarny Piątek. Nazwa tego dnia brzmi niezbyt optymistycznie. Chodzi jednak o dzień wielkich zakupów. Jest też Cyber Monday, który następuje po Czarnym Piątku i oznacza wielkie zakupy w internecie. Wiele sklepów ogłasza cały Black Week, czarny tydzień. Ta amerykańska tradycja od kilku lat jest obecna w Polce. Sklepy oferują wybrane towary w bardzo niskich cenach. Rabaty, obniżki, przeceny, wyprzedaże – to są słowa klucze na ten czas.

Czy jednak rzeczywiście opłaca się kupować w tym czasie? Okazuje się, że wiele sklepów wcześniej podnosi ceny, żeby je potem obniżyć. Zdaża się, że po takiej “obniżce” cena promocyjna jest wyższa od tej starej! Często cena się tak naprawdę nie zmienia albo jest niewiele mniejsza. Mimo to można znaleźć wiele produktów w naprawdę niskich cenach i złapać wiele ciekawych okazji.

Jak więc nie dać się ponieść zupełnemu szaleństwu i naprawdę wydać mniej na to, co potrzebujemy lub naprawdę chcemy kupić? Po pierwsze trzeba uważać i śledzić ceny, żeby nie wpaść w pułapkę fejkowych obniżek. Warto mieć listę zakupów z cenami, warto też sprawdzać ceny w internecie. Wystarczy wejść na Ceneo albo Allegro i porównać ile co kosztuje w różnych sklepach. Kupowanie czegoś tylko dlatego, że w danej chwili jest na to promocja w supermarkecie, nie musi oznaczać, że kupimy coś naprawdę tanio.

Słyszałem kiedyś, że zakupy to takie współczesne polowanie. Zamiast na dzikiego zwierza polujemy na okazje, na cenne produkty, najlepiej właśnie w okazyjnej, niskiej cenie. Potem przynosimy do domu jak kiedyś jaskiniowiec do swojej jaskini i cieszymy się naszym trofeum, nagrodą, zdobyczą. Dlatego tak łatwo poddajemy się manipulacji, którą jest reklama. Reklama sugeruje nam, że właśnie zdobywamy coś wyjątkowego. Tymczasem jest inaczej, to jest kłamstwo, a my dajemy się oszukać.

Nie warto więc wpadać w szał zakupów i wydawać wszystkie pieniądze tylko dlatego, że coś wydaje nam się przez chwilę być wyjątkowym. Jeżeli mamy na coś “polować”, to jak zawodowcy, na wybrane i wyjątkowe okazy, aby zdobyć coś pożytecznego albo naprawdę dla nas cennego. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Choć niestety ja sam czasami za dużo kupuję i muszę sam się nauczyć robić takie zakupy, które naprawdę są potrzebne.

Jak wy robicie zakupy? Wpadacie w szał zakupów czy kupujecie rozsądnie? Na co wydajecie za dużo pieniędzy, a kiedy potraficie się powstrzymać? Dajcie znać na Facebooku!

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #58 Szał zakupów [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.