Languages Podcasts Polish Polish with John

LEGO – Polish with John #057 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Playing LEGO is for children? No! It’s an adult thing too! 🙂 Let’s go and learn some Polish!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Dziedziństwo to źródło wielu wspomnień. Niektóre są mocniejsze, inne z czasem zapominamy. Są jeszcze takie, które wracają i przynajmniej dla niektórych przestają być wspomnieniami, a na nowo stają się rzeczywistością. Jedną z takich rzeczy jest LEGO. Te duńskie klocki zna dzisiaj chyba każde dziecko. Kiedy ja byłem dzieckiem też były bardzo popularne, choć może mniej osób się nimi bawiło.

LEGO powstało w Danii, a jego historia to już kilkadziesiąt lat. Na początku firma tworzyła drewniane zabawki dla dzieci. Dopiero po jakimś czasie pojawiły się klocki, które były ulepszane aż w końcu stały się jedynym produktem firmy. Znane są z tego, że można samemu budować z nich co tylko przyjdzie nam do głowy. Są tak dobre, że nawet dorośli budują z nich własne budowle.

W dzieciństwie budowanie opierało się na schematach, instrukcjach, które były dołączane do zestawów LEGO. Oczywiście budowałem też swoje zamki, bazy kosmiczne i inne niezwykłe budowle. Jednak niedawno dowiedziałem się, że jest wiele osób, które nie tylko nie przestało bawić się LEGO, ale tworzy z niego prawdziwe dzieła sztuki.

Na Internecie można znaleźć tysiące osób budujących przeróżne makiety, budowle oraz inne rzeczy z klocków LEGO. Nie są to jednak dziecinne, proste projekty, ale nieraz skomplikowane i pełne detali. Na Youtube można obejrzeć je w całej okazałości. Są to między innymi ogromne zamki z tajemnymi pomieszczeniami, pola walk z całymi armiami żołnierzy czy ogromne bazy kosmiczne. Fani Gwiednych Wojen budują z klocków LEGO długie na kilka metrów statki kosmiczne. Można też znaleźć wielkie miasta, w których wiele elementów jest ruchomych.

Teraz muszę się przyznać, że ja też wróciłem do tej fascynacji. Postanowiłem zbudować coś swojego i okazało się, że nie jest to takie łatwe. Jak zrobić interesujący element, który się obraca albo tajne drzwi w ścianie? Takie problemy powodują, że trzeba dużo myśleć budując bardziej skomplikowane konstrukcje. Za to frajda, przyjemność z budowania jest ogromna. Znalezienie rozwiązania daje dużo satysfakcji. Może za jakiś czas pochwalę się moją budowlą. Ciekaw będę waszej opinii.

Czy wy też bawiliście się klockami LEGO? A może też wróciliście jako dorośli do tej pasji? Podzielcie się ze mną na Facebooku, na fan page’u Polish with John.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #57 LEGO [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.