Languages Podcasts Polish Polish with John

Chcesz się nauczyć języka? Czytaj! – Polish with John #052 [A2]

Do you want to learn a language? Start reading! Let’s go!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Dzisiaj podcast publikuję później, bo w weekend uczyłem się uczyć. A dokładniej robiłem kurs o tym jak uczyć czytania. Przy okazji dowiedziałem się wielu rzeczy, którymi chciałbym się z wami podzielić.

Po pierwsze, czytanie bardzo pomaga w nauce języka. To wydaje się oczywiste, a jednak często o tym zapominamy. Bo czytać trzeba dużo, najlepiej codziennie. Często brakuje nam czasu i na czytanie poświęcamy bardzo mało czasu. Mimo to, jeżeli chcemy naprawdę nauczyć się języka, to codzienne czytanie, codzienna lektura jest bardzo ważna. Jeżeli nie codziennie, to chociaż kilka razy w tygodniu.

To co jednak bardzo ważne, to to co czytamy. Wydaje się, że najlepiej czytać coś trudnego, żeby poznać nowe słowa. Okazuje się, że wcale nie! Najlepiej czytać to co jest proste. Do nauki słówek oczywiście można użyć tekstów, ale krótkich. Ja je wtedy czytam po kilka razy przez kika dni. Wtedy sprawdzam słowa, których nie znam. Jednak do czytania takiego prawdziwego, przez dłuższy czas, należy wybierać proste teksty, które rozumiemy bez problemu. Najlepiej, żebyśmy rozumieli więcej niż 08% słów. I bardzo ważne! Nie wolno korzystać ze słownika. Słowa, których nie rozumiemy, trzeba starać się zrozumieć z kontekstu. Według badań czytanie pomaga nam przede wszystkim powtarzać i utrwalać słownictwo, które już znamy.

Pojawia się pytanie co więc czytać, gdzie szukać materiałów? To może być faktycznie problem. Do angielskiego istnieje bardzo dużo takich książek, stron i innych źródeł z prostymi tekstami. Jednak do wielu innych języków jest takich materiałów dużo mniej. Co ja robię w takiej sytuacji? Szukam starych podręczników, które można tanio kupić w internecie albo antykwariacie. W takich książkach jest często dużo prostych tekstów, więc można co nie co poczytać. Trochę takich materiałów można znaleźć w Internecie. Bardzo proste są też teksty w moim kursie Natural Method Polish i choć nie jest jeszcze tego dużo, to zawsze coś.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #52 Chcesz się nauczyć języka_ Czytaj! [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.