Languages Linguistics Podcasts Polish Polish with John

Co robimy w Internecie? – Polish with John #051 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

The Internet is everywhere and you know it. You’re using it to listen to this very episode! So why not learn some Internet vocabulary in Polish? Let’s go!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Jest wszędzie i jest prawie jak powietrze. Dzisiaj chyba już nie potrafimy bez niego żyć. Internet, czyli światowa sieć komputerowa, jest już wszędzie. Komputery, laptopy, telefony, zegarki, a nawet lodówki mają połączenie z Internetem! Jest to współczesne okno na świat. Co więc takiego robimy w tym Internecie, że nie potrafimy bez niego żyć?

Okazuje się, że prawie wszystko. Rozmawiamy na chatach, wymieniamy się zdjęciami na Instagramie i opowiadamy o tym co robimy w postach na Facebooku. Piszemy do siebie listy elektroniczne, czyli mejle. Filmujemy nawet to co robimy, a potem to też ląduje w Internecie. Jest to taki nasz wielki pamiętnik, w którym opisujemy wszystko co robimy, gdzie jesteśmy i z kim spędzamy czas. Są oczywiście takie osoby, które nie dzielą się wszystkim tym z innymi w sieci, a czasami w ogóle nie udostępniają żadnych postów czy zdjęć. Czasami zastanawiam się, czy nie za dużo wrzucamy do sieci, czy nie tracimy przez to naszej prywatności?

To jednak nie wszystko! W sieci robimy też zakupy oraz korzystamy z banku. Tak zwana bankowość online pozwala nam nie tylko zrobić przelew przez Internet, ale też wziąć kredyt. Najgorsze, że kredyt wziąć łatwo, ale potem trudno spłacić. Jednak jeżeli będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy, to przez Internet można też znaleźć pracę. Wiele osób pracuje przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jeszcze więcej osób używa Internetu w pracy – wysyła, obdbiera i czyta mejle, projektuje strony internetowe czy zbiera w sieci informacje potrzebne do jakiegoś projektu.

Sieć jest także pełna materiałów do nauki. Można użyć wyszukiwarki, najczęściej to będzie Google, i znaleźć wszystko co potrzebne, żeby nauczyć się nowego języka czy programowania. Ktoś, kto potrzebuje poznać tajniki budowania rakiet, także wygugla wszystkie potrzebne informacje. W Internecie jest wszystko, a przynajmniej tak się mówi.

Jednakże trzeba zachować ostrożność. W Internecie można też paść ofiarą przestępstwa. Dlatego używamy loginów i haseł, aby dostęp do naszych kont i serwisów był zabezpieczony przed oszustami. Hasła są czasami trudne do zapamiętania, ale są odpowiednie programy, które nam w tym pomogą. Kto chce może znaleźć o nich informacje w… Internecie!

Internet dotarł już do każdego zakątka Ziemi, jest wszędzie. Świat staje się globalną wioską, bo bez problemu mogę dzisiaj porozmawiać z kimś na przykład z Ameryki przez Skypa. Informacje przesyłane są łączami internetowymi z prędkością światła i łatwo możemy dowiedzieć się co się dzieje w innych krajach. Nawet, jeżeli w telewizji albo w gazetach o tym nikt nie powie, nie napisze.

Jest to sytuacja i dobra, i zła. Mamy szeroki dostęp do informacji, to dobrze. Jesteśmy jednak coraz bardziej uzależnieni, a to już nie jest rzecz tak pozytywna. Sam mam problem czasem, bo zamiast dobrze wykorzystać czas, marnuję go przeglądając Facebooka i sprawdzając, co wrzucili moi znajomi na swój profil. Ostatnio także politycy zainteresowali się Internetem jeszcze bardziej i próbują go ocenzurować, ograniczyć swobodę wypowiedzi. Dzieje się tak już w Chinach, ale ostatnio pierwsze kroki w kierunku cenzury zrobiła Unia Europejska wprowadzając tak zwane ACTA2. Musimy więc coraz bardziej uważać i mądrze korzystać z tej światowej sieci.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #51 Co robimy w Internecie [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.