Languages Podcasts Polish Polish with John

Mimozami jesień się zaczyna – Polish with John #050 [A2]

Polish With John for Beginners
Written by Ioannes Oculus

Autumn is coming, so some vocabulary is necessary to describe this time of year! Let’s go!

Transcript

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Zaczyna się jesień i do głowy przychodzą słowa wiersza Juliana Tuwima pod tytułem wspomnienie. Wiersz zaczyna się tak:

Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła.

Jak to mówią, konia z rzędem dla tego, kto mi powie co to są te mimozy. To znaczy, teraz już wiem, bo sprawdziłem w Guglach. To jakiś egzotyczny kwiat, ale długo nie wiedziałem. Znałem za to piosenkę Czesława Niemena, której tekst to właśnie wiersz Juliana Tuwima.

Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła.

To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,

Która do mnie na ulicą wychodziła.

Jesień, jesień, kończy się lato, dni robią się coraz krótsze. Liście zmieniają kolor na żółty, brązowy i drzewa w słońcu wydają się złote. Dlatego w wierszu są słowa, że jesień jest złota. Jesienne dni na początku jeszcze są ciepłe, często świeci słońce i jest to bardzo ładna pora roku. Może dlatego nazywamy ten czas złotą polską jesienią. Bo jest kolorowa, piękna, choć przynosi też trochę melancholii. W końcu zapowiada zimę.

Dzieci często na jesień zbierają te kolorowe liście, zbierają też kasztany. Niektóre bawią się w stosach liści, które już opadły. To bardzo dobry czas na spacer po lesie, który jest naprawdę piękny. W lesie jest jednak coraz ciszej, bo wiele ptaków odlatuje na zimę do ciepłych krajów i wracają dopiero na wiosnę. Inne zwierzęta, jak niedźwiedzie, szykują się do snu zimowego i robią zapasy.

A co ja lubię w jesieni? Lubię spacery, lubię kolory. Lubię też to, że wieczory są dłuższe, człowiek jest jakoś tak spokojniejszy. Lubię wieczorem zrobić sobie gorącej herbaty z miodem i poczytać jakąś książkę. Bo jesień to taki szczególny czas, kiedy dużo się czyta. Trudno mi powiedzieć dlaczego tak jest, ale zazwyczaj więcej czytam właśnie o tej porze roku. Ja jednak nie zapadam w sen zimowy i mam dużo planów na jesień.

Czy wy lubicie jesień? Jeżeli tak, co się wam w tej porze roku podoba? Zostawcie komentarz na Facebooku, blogu albo gdzie chcecie 😉

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #49 Co myślę o innych krajach i językach_ [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

Wykorzystano na zasadzie cytatu fragment utworu: Czesław Niemen, Wspomnienie z tekstem Juliana Tuwima.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.