Languages Polish Polish with John

Straszne rzeczy – Polish with John #42 [A2]

TV series are very popular right now. Unfortunately, the Polish ones are not very good and therefore not so popular. So, I will talk about an American one that I like. Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

“Dziwniejsze rzeczy”, to tytuł bardzo popularnego serialu. Jednak nie jest znany pod tym tytułem. Jeżeli jednak powiem, że chodzi mi o “Stranger Things” to już większość będzie wiedzieć, o czym mówię. Jest to amerykański serial dostępny na Netflixie, którego trzeci sezon niedawno się ukazał, a czwarty został już zapowiedziany.

“Stranger Things” to coś seriel z gatunku horroru, bo z otchałni, z innego świata do naszego przybywa siła, która z pewnością nie jest przyjazna. Fabuła jest osadzona w cichym i spokojnym amerykańskim miasteczku. Wszystko zaczyna się od tajemniczego zniknięca jednego z dzieci, dwunastoletniego Willa Byersa. Oczywiście, jego zniknięcie to nie jest zwykłe porwanie, ale początek wielu tajemniczych wydarzeń, które przyprawiają widzów o gęsią skórkę.

Fabuła serialu jest bardzo interesująca, wciągająca i bardzo działa na wyobraźnię. Muzyka jest znakomita, a całość naprawdę klimatyczna. Choć polskie lata osiemdziesiąte to zupełnie co innego niż amerykańskie i my w Polsce nie znamy takich klimatów jak w serialu z pierwszej ręki, to możemy to wszystko dokładnie zobaczyć na ekranie.

Bardzo podoba mi się też gra aktorska. Zawsze trochę obawiam się ról dziecięcych. Dzieci nie zawsze potrafią dobrze grać, pokazywać emocje i tak dalej. Na szczęście w tym wypadku młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i zagrali bardzo dobrze.

Osoby, które nie lubią się bać chyba nie powinny oglądać tego serialu, bo jest po prostu straszny i komuś po nocach mogą się śnić koszmary. Innym gorąco go polecam. Jest to jeden z tych serialu, który wiele osób ogląda cały na raz. Kiedyś, na przykład w latach osiemdziesiątych, na każdy odcinek trzeba było czekać. Zazwyczaj leciał jeden odcinek w tygodniu. Wtedy koniecznie trzeba było być przed telewizorem i nie można było odłożyć oglądania na później. Jeżeli ktoś miał taką możliwość, to nagrywał serial na wideo. Teraz, jeżeli ktoś ma Netflixa, to może obejrzeć wszystkie odcinku serialu jeden po drugim. Ciekawe, czy gdyby ktoś zrobił film długi na dziesięć godzin, to też ktoś by go oglądał?

Czy Wam się podobał serial “Stranger Things”? A może macie jakiś inny ulubiony serial? Dajcie znać w komentarzach na blogu albo gdziekolwiek mnie znajdziecie w Internecie.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #42 Dziwne rzeczy [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

Stranger Things Main theme (fragment) is used in the background.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.