Languages Podcasts Polish Polish with John

Jestem ciekaw języków – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #31

I’ve recently finished my studies and got a BA in the English Language. But I want to know more about languages! I share my desire with you and I also talk a little bit about the very beginnings of human language. Enjoy!


Transcript

Witam w nowym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka jest załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Uff! W ubiegły czwartek obroniłem swoją pracę licencjacką i już oficjalnie mam tytuł licencjata filologii angielskiej ze specjalnością tłumaczeniową. To co najciekawsze dla mnie na tych studiach, to nie były jednak tłumaczenia.

Od wielu lat interesuję się językami. Lubię się ich uczyć i lubię się uczyć o nich. To co najciekawsze w moim właśnie ukończonych studiach to ten element, kiedy mogłem uczyć się o językach, o tym jak działają. Niestety dla mnie, były to studia bardzo praktyczne, więc tak zwanej teorii nie było zbyt wiele. Idealne dla kogoś, kto chce zostać tłumaczem. We mnie pozostawiły głód wiedzy. Chcę wiedzieć więcej o językach, jak się rozwijały, zmieniały. To jest to co mnie teraz bardzo zajmuje i poświęcam temu sporo wolnego czasu.

Jest to jeden z powodów, dla których uczę się łaciny. Daje ona możliwość zajrzenia w lingwistyczną przeszłość, może nie bardzo odległą, ale za to dobrze znaną. Niewiele jest języków starożytnych, które znamy tak dobrze i którymi możemy się tak swobodnie dzisiaj posługiwać. Moim marzeniem jest docieranie do korzeni tych języków, poznanie języka pra-indo-europejskiego, a może nawet badanie jeszcze bardziej odległej lingwistycznej historii ludzkości.

Przygotowując się do egzaminu czytałem o tym jak powstał język, a właściwie o teoriach na ten temat. To bardzo ciekawe, bo źródeł może być kilka. Być może ludzie w przeszłości naśladowali zwierzęta i te odgłosy to były pierwsze rzeczowniki. Inni twierdzą, że różne dźwięki mogły oznaczać różne czynności podczas polowania. Jeszcze inni widzą pierwsze wyrazy w dźwiękach, które wydajemy pod wpływem emocji. Moim zdaniem wszystkie te teorie mogą się łączyć. Na początku mógł powstać jakiś zasób podstawowych słów, który z czasem podlegał gramatykalizacji. Ten proces to zamiana zwykłych codziennych słów w słowa gramatyczne jak na przykład i, podczas, musieć. Wszystko dzięki temu, że ludzki mózg potrafi myśleć abstrakcyjnie i oddzielić dźwięk od przedmiotu, który go oznacza. W języku polskim istnieje słowo mieć. Mogę powiedzieć, że mam samochód, czyli że go posiadam. Jeżeli jednak powiem, że wczoraj miałem dużo pracy, to już nie do końca coś posiadam. Tym bardziej, jeżeli powiemy np. takie zdanie. “Dostałem wczoraj list z urzędu. Piszą, że mam się tam zgłosić w sprawie mojego paszportu”. W tym zdaniu “mam się zgłosić” oznacza muszę się zgłosić. Nie jest to związane z posiadaniem. Tak słowa zmieniają swoje znaczenie i stają się budulcem języka.

To jest moja robocza hipoteza. Może ktoś już kiedyś się tym zajmował, tego nie wiem. Chciałbym się tym tematem zająć i zbadać czy takie coś byłoby możliwe. Nauka to fascynująca przygoda, bo więcej w niej niewiadomych, niż tego co wiemy. Zawsze jest coś do odkrycia. Poza tym mogą się trafić takie prezenty od losu jak kamień z Rozety. Gdybyśmy mogli zrobić kolejny krok albo dwa wstecz w rozumieniu starożytnych języków mogłoby to oznaczać lepsze zrozumienie tego jak języki się kształtują, jak funkcjonują. Tym samym lepiej poznalibyśmy to, jak my się komunikujemy. Choć przyznam szczerze, że mnie tam pcha sama ciekawość. Jak mówili ludzie 5, 10, 15 tysięcy lat temu? To by była gratka tego się dowiedzieć!

Na dzisiaj to tyle. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. Dla wspierających co jakiś czas umieszczam na serwisie dodatkowe materiały. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #31 – Jestem ciekaw języków

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.