Languages Polish

Natural Method Polish: Lekcja 5

Written by Ioannes Oculus

 Lesson 4Lesson 5Lesson 6

Posłuchaj i przeczytaj

Pan Jan jest w domu Jerzego. Jerzy ma starą książkę.

Jerzy: To jest stara książka po łacinie. Jest droga. Bardzo stara i bardzo droga.

Jan: Bardzo droga i stara. Ja mam nowe i tanie książki. Mam też nowe i drogie książki. Nie mam bardzo starych książek.

Czy Jan ma starą książkę? Nie, Jan nie ma starej książki. Czy Jerzy ma starą książkę? Tak, Jerzy ma starą książkę. Kto ma starą książkę? Jerzy ma starą książkę. Kto ma nowe książki? Nowe książki ma Jan. Gdzie są książki? Stara książka jest w domu Jerzego, a nowe książki są w domu Jana.  Czy książka Jerzego jest bardzo stara. Tak, ona jest bardzo stara.

Pan Jan jest Polakiem. Jest z Polski i mówi po polsku. Polacy mówią po polsku. Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest Amerykaninem. Mówi po angielsku. Chuck Norris też jest Amerykaninem i też mówi po angielsku. Jan i Jerzy mówią po polsku, a Donald Trump i Chuck Norris mówią po angielsku. Donald Trump jest prezydentem Ameryki. Andrzej Duda jest prezydentem Polski. Andrzej Duda mówi po polsku, po angielsku i po rosyjsku.


Książka “Pan Tadeusz” jest po polsku. Książka “The Lord of the Rings” jest po angielsku, a “Die Unendliche Geschichte” po niemiecku. W Polsce mówi się po polsku, w Anglii i Stanach Zjednoczonych po angielsku, a w Niemczech po niemiecku. W Polsce książki są po polsku, w Anglii i Stanach Zjednoczonych po angielsku, a w Niemczech po niemiecku. Są też książki po łacinie, np. “De revolutionibus”. Łacina to stary język. Autorem książki “Pan Tadeusz” jest Adam Mickiewicz. Kto jest autorem książki “Die Unendliche Geschichte”? Autorem książki “Die Unendliche Geschichte” jest Michael Ende. On jest Niemcem. Autorem “De revolutionibus” jest Polak, Mikołaj Kopernik. 

Kto jest autorem książki Pan Tadeusz? Autorem książki “Pan Tadeusz” jest Adam Mickiewicz. Jest on też autorem innych książek. Jest autorem książki “Dziady”. A Aleksander Fredro? Czy on jest autorem książek? Tak, Aleksander Fredro jest autorem książek “Zemsta”, “Gwałtu, co się dzieje” i “Ożenić się nie mogę”. A Stanisław Lem? On  też jest autorem. “Cyberiada”, “Wizja lokalna”, “Solaris” i inne książki to książki Stanisława Lema. Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro i Stanisław Lem to autorzy z Polski.

Czy Juliusz Cezar mieszka w Polsce? Nie, Juliusz Cezar nie mieszka w Polsce. Czy Donald Trump mieszka w Polsce? Nie, Donald Trump nie mieszka w Polsce. Gdzie mieszka Donald Trump? On mieszka w Ameryce, w Waszyngtonie, w Białym Domu. A Juliusz Cezar? On mieszka w Rzymie. Kto jest prezydentem Polski? Andrzej Duda jest prezydentem Polski. A kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych? Donald Trump. A czy Juliusz Cezar jest prezydentem? Nie, on nie jest prezydentem. Czy Juliusz Cezar pracuje w Białym Domu? Nie, on nie pracuje w Białym Domu.

Donald Trump mieszka w Waszyngtonie. Jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. On mieszka i pracuje w Białym Domu. Syn Donalda Trumpa ma na imię Barron. On też mieszka w Białym Domu. On też mówi po angielsku. W Stanach Zjednoczonych mówi się po angielsku, a w Polsce po polsku. Jan Jabłoński jest nauczycielem. Mieszka w Katowicach i pracuje w szkole. Czy pani Lidia pracuje w szkole? Tak, ona pracuje w szkole. 

Pani Wanda jest recepcjonistką. Pracuje w hotelu “Katowice”. Gdzie pracuje Wanda? Ona pracuje w hotelu “Katowice”. A gdzie pracuje pan Jan? On pracuje w szkole. Jest nauczycielem. Gdzie pracuje pani Lidia? Pani Lidia jest nauczycielką i też pracuje w szkole. Czy pani Wanda pracuje w szkole? Nie, ona nie pracuje w szkole. Ona pracuje w hotelu. Recepcjonista pracuje w hotelu, a nauczyciel w szkole. Czy recepcjonista mieszka w hotelu? Nie, recepcjonista nie mieszka w hotelu, on pracuje w hotelu. 

Recepcjonista pracuje w hotelu, a nauczyciel w szkole. Recepcjonista i nauczyciel to mężczyźni. Recepcjonistka pracuje w hotelu, a nauczycielka w szkole. Recepcjonistka i nauczycielka to kobiety.

W hotelu “Katowice”:

Recepcjonistka Wanda: Dzień dobry. 

Gość: Dzień dobry. Mam zarezerwowany pokój.

Recepcjonistka Wanda: Jak się pan nazywa?

Gość: Konrad Michalski.

Recepcjonistka Wanda: Poproszę dowód osobisty.

Gość: Proszę.

Recepcjonistka Wanda: Dziękuję. Oto klucz. Ma pan pokój sto dziesięć (110). 

To jest dowód osobisty. Pan Konrad ma dowód osobisty (J). To jest klucz (K). Pan Konrad ma klucz. On ma pokój numer sto dziesięć (110). On ma klucz do pokoju numer sto dziesięć. Czy pan Konrad ma klucz do pokoju numer sto dwanaście (112)? Nie, pan Konrad nie ma klucza do pokoju sto dwanaście, a do pokoju sto dziesięć. 

Czy pan Konrad ma walizkę (L)? Tak, pan Konrad ma walizkę. Co jest w walizce pana Konrada?

Spodnie, koszula, bluza, skarpetki to ubrania. Ubrania są w walizce pana Konrada. Czy ubrania są w szafce? Nie, ubrania nie są w szafce, ale w walizce pana Konrada. Czy T-shirt i sweter to ubrania? Tak, to ubrania. A jabłko i lampa? Nie, jabłko to owoc, nie ubranie. Lampa to też nie ubranie. Czy pan Konrad ma w walizce jabłka i inne owoce (M)? Nie, on nie ma w walizce owoców, ale ubrania. 

W walizce pana Konrada są ubrania: spodnie, koszula, bluza, sweter, T-shirt, skarpetki, majtki. Pan Konrad ma też w walizce książki i… pistolet!

Czy pan Konrad ma w walizce psa? Nie, nie ma w walizce psa. Ma ubrania, książki i pistolet. Hmmm… Dlaczego pan Konrad ma pistolet?

 

To jest szafa Jana Jabłońskiego (Y). W szafie są ubrania. W szafie są koszule, buty i inne ubrania.

To jest Jan Jabłoński. Nie ma walizki. Ma koszulę, krawat, spodnie, pasek i buty. Czy ma koszulę, krawat, spodnie, pasek i buty w walizce? Nie, on ma spodnie na sobie. Koszulę, krawat, pasek i buty też ma na sobie. Nie w walizce, nie w szafce, nie w łóżku, ale na sobie. 

To jest Maria Jabłońska (Z). Maria jest mamą Jana Jabłońskiego. Ma na sobie bluzkę, spódnicę i buty. Nie w walizce albo szafce, ale na sobie.

Co ty masz na sobie? Spodnie, spódnicę czy sukienkę? Maria ma spódnicę, Jan ma spodnie, a ty?

 

 

Pobierz plik pdf z tekstem lekcji (download the pdf file with the lesson text): Natural Method Polish – Lekcja 005 (text only)

FIND ME ON PATREON: https://www.patreon.com/ioannesoculus 

Full pdf file: https://www.patreon.com/posts/natural-method-5-27996213

MP3 file with the lesson recording: https://www.patreon.com/posts/27996239 

Last, but not least. Thank you Scorpio Martianus for being the beta-tester of the course and for your valuable feedback!


sources:

Images:

Reception: https://pixabay.com/en/reception-hotel-desk-676337/ 

Key: https://pixabay.com/en/key-ignition-key-house-key-car-key-35511/ 

Dowód osobisty: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish_identity_card.png 

Suitcase: https://pixabay.com/en/suitcase-old-travel-traveler-pack-160345/ 

Trousers: https://pixabay.com/en/pants-trousers-clothing-fashion-158358/ 

Shirt: https://pixabay.com/en/shirt-polo-dress-wear-clothing-25494/ 

T-shirt: https://pixabay.com/en/shirt-t-shirt-red-clothing-150087/ 

socks: https://pixabay.com/en/socks-winter-christmas-socks-grey-310899/ 

Underpants: https://pixabay.com/en/underpants-orange-underwear-54118/ 

Bluza: https://pixabay.com/en/blouse-clothes-clothing-colorful-1297721/ 

Gun: https://pixabay.com/en/gun-weapon-pistol-handgun-army-161223/ 

Caesar: https://pixabay.com/en/caesar-emperor-julius-rome-history-3586483/ 

Clothes: Designed by Freepik: https://www.freepik.com/free-vector/winter-men-collection_810114.htm 

Clothes: Business vector created by macrovector : https://www.freepik.com/free-vector/businesswoman-clothes-icons_1531183.htm 

Wardrobe: https://unsplash.com/photos/HXVMKvaPNqg 

Tie: https://pixabay.com/illustrations/necktie-stripe-striped-tie-suit-1150989/ 

Price tag: https://pixabay.com/vectors/tag-label-yellow-price-tag-151102/ 

Books (in the backgrouond): https://pixabay.com/photos/books-pages-story-stories-notes-1245690/ 

Fruit: https://pixabay.com/vectors/apple-banana-education-fruit-1300670/ 

Music at the end of the recording: Youtube Audio Library: Beyond the Lows, The Whole Other

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.