Languages Podcasts Polish Polish with John

Katowice – najbardziej ekologiczne miasto w Polsce? – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #27

Katowice is the capital city of Silesia. It’s usually associated with industry and pollution. This year, however, it has been announced to be the most ecological city in Poland. Is it really true? If yes, then what will the president of Katowice do in response to the demands to cut down a whole forest? Listen and find out! Enjoy!


Transcript

Witam w nowym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka jest załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie. Przez jakiś czas nie było podcastu – wynika to z faktu, że pisałem pracę licencjacką. Teraz wszystko powinno wrócić do normy!

Dzisiaj, w dniu kiedy przygotowuję ten podcast, prezydent mojego rodzinnego miasta, pan Marcin Krupa, pochwalił się na swoim Facebooku Katowicami. Napisał tak:

Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Autorzy opracowania napisali, że “pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków” – to potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, że przed nami wciąż dużo pracy – dlatego liczę na Wasze wsparcie w tej walce!

Uciążliwości związane ze smogiem zimą znają wszyscy mieszkańcy miasta, zwłaszcza mieszkańcy śródmieścia. W komentarzach pojawiły się pochwały dla działań miasta, ale też głosy krytyczne. Jeden z komentujących napisał: Myślę, że jak pan wytnie Muchowiec, to dramatycznie spadniemy w tym rankingu…

Zapytacie, o co chodzi? Katowice mają na swoim terenie bardzo dużo lasów, między innymi na terenie, który jest nazywany Muchowiec (jest to część osiedla Paderewskiego). Tam znajduje się lotnisko sportowe. Zarząd tego lotniska zarządał niedawno, aby na terenie leśnego parku wycięto ponad 100 000 drzew! Podobno stanowią zagrożenie dla samolotów korzystających z tego lotniska. Nie jest to zwykłe pasażerskie lotnisko, to tylko lotnisko sportowe, a więc bez istotnego lokalnego znaczenia. Jednak 100 000 drzew to likwidacja praktycznie całego parku leśnego na Muchowcu i ogromna strata dla tysięcy osób, które codziennie korzystają z tej oazy przyrody. Dla mieszkańców jest to nie do pomyślenia, żeby wyciąć cały las, tylko dlatego, że zarząd lotniska tak chce. Lotnisko istnieje w tym miejscu od czasów międzywojennych i wcześniej ten las nikomu nie przeszkadzał.

Mam nadzieję, że do wycinki drzew nie dojdzie. Bo choć w centrum powstają małe parki tu i ówdzie, to miasto zasadniczo zamienia się w betonową pustynię, a na ulicach zamiast sadzić prawdziwe drzewa, które urosną i mogłyby dawać cień i ochłodę w upalne dni, stawia się donice z karłowatymi krzaczkami lub rachitycznymi drzewkami rozmiarów miniaturowych. W centrum ciągle buduje się nowe mieszkania i biurowce, mimo że nie ma gdzie parkować. Śródmieście staje się coraz mniej przyjazne i ludzie potrzebują miejsca, gdzie mogliby trochę odpocząć i obcować z przyrodą. Tym miejscem jest między innymi park leśny na Muchowcu. Mam nadzieję, że pierwsze miejsce w rankingu najbardziej ekologicznych miast Polski będzie zachętą dla pana prezydenta, aby nie dopóścił do wycinki lasu. Już lepiej niech lotnisko przeniesie się gdzie indziej.

A na dzisiaj to tyle. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. Dla wspierających co jakiś czas umieszczam na serwisie dodatkowe materiały. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych mam nadzieję już wkrótce! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #27 – Katowice ekologiczne

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.

 


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.