Languages Podcasts Polish Polish with John

Powrót po przerwie – Polish with John #37 [A2]

How to learn new words? Do you really need to cram all those long lists of vocabulary into your head? How to make the process easier and nicer? Check this episode and boost your Polish! Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Wracam! Skończyłem pisać pracę licencjacką, oddałem ją do sprawdzenia i mogę wrócić do robienia podcastów. Muszę jeszcze przygotować się do egzaminu, a to oznacza sporo nauki, ale podcasty postaram się nagrywać znowu regularnie. Co u was słychać? Uczyliście się polskiego? Może pojawiły się jakieś trudności? Pytajcie mnie na Facebooku, blogu i gdzie tylko możecie. Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnych odcinkach.

Zastanawiałem się o czym zrobić ten odcinek. Tematów jest dużo, choć często nie jest łatwo opowiedzieć wszystko prostymi słowami. Moi uczniowie często mają ten problem. Chcę coś opowiedzieć, ale brakuje im słów. Co wtedy robić? Opowiem dzisiaj trochę o tym co można zrobić, żeby nauczyć się nowych słów.

Zanim jednak będziecie się uczyć wszystkich słów jakie istnieją, pamiętajcie o jednym. Nie trzeba ich znać! Często wystarczy opisać to, o co nam chodzi. Bez wymyślania skomplikowanych terminów. Na przykład, jeżeli nie znamy słowa “choinka”, to wystarczy powiedzieć drzewo z igłami.

Jeżeli chcecie nauczyć się słówek, to warto uczyć się ich od razu w kontekście. Wtedy widzimy jak się ich używa, jak łączą się z innymi wyrazami. Dlatego, moim zdaniem, lepiej uczyć się słówek z jakiś tekstów, które czytacie, a nie z listy przez kogoś stworzonej. Taki tekst od razu pokaże wam, w jakim kontekście używa się jakiego słówka.

Skoro już macie tekst, to przeczytajcie go kilka razu. Powtarzajcie go przez kilka dni. Coś co przeczytacie tylko raz, łatwo można zapomnieć. Powtarzanie pomoże wam więcej zapamiętać. Ja nawet przepisuję ręcznie teksty, których się uczę! Bardzo pomaga mi to wszystko zapamiętać.

Słuchajcie też podcastów kilka razy. Możecie po pierwszym razie sprawdzić nowe słówa w słowniku, a potem znowu posłuchać. Będziecie rozumieć coraz więcej i łatwiej będzie wam zapamiętać nowe wiadomości.

Nie czytajcie  ani nie słuchajcie za trudnych tekstów. Jeżeli będziecie mieli za dużo słówek na raz, to mózg nie da rady tego wszystkiego zapamiętać. Lepiej jeżeli rozumiecie prawie wszystko, ponad osiemdziesiąt procent słów. Wtedy te nowe będą łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania.

Uczcie się też zdań, tekstów albo wierszy na pamięć. Wtedy w głowie zostaną całe zwroty i zdania, które potem będzie można użyć.

Ja nie lubię używać aplikacji typu Duolingo czy Anki. Kiedyś używałem Memrise, ale mi się znudził. Za to bardzo lubię właśnie czytać teksty, które rozumiem. Jeżeli lubicie aplikacje, to super! A jeżeli nie, to spróbujcie mój sposób. Nawet jeżeli chętnie używacie aplikacji, to spróbujcie i zobacznie czy czytanie wielokrotne tekstów wam czasem nie pomoże.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #37 Powrót po przerwie [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.