Languages Podcasts Polish Polish with John

Gdy brakuje czasu – Polish with John #36 [A2]

Time is a very precious thing. In the episode you will get a lot of phrases with time, about time and it’s about time to learn them! 😉 Enjoy! 🙂

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Tydzień temu nie było podcastu. Bardzo Was za to przepraszam. Po prostu zabrakło mi czasu. Mam dużo różnych obowiązków, a doba nie jest z gumy, czyli nie chce być dłuższa. Do dyspozycji mamy dwadzieścia cztery godziny i ani minuty więcej. Każdy z nas musi sobie dobrze zorganizować czas, żeby go nie tracić na niepotrzebne rzeczy.

Ja staram się być dobrze zorganizowany. Używam kalendarza, w którym zapisuję sobie wszystkie lekcje i inne spotkania. Rano mniej więcej planuje dzień – kiedy będę miał czas na obiad, a kiedy na spacer z psem. Staram się być zorganizowany, bo dużo robię. Jestem nauczycielem, czyli uczę. Mam dużo lekcji. Poza tym uczę się, czyli jestem uczniem. Uczę się kilku języków obcych. Studiuję, bo jestem studentem na uniwersytecie. Kończę już moje studia i piszę pracę licencjacką. Jest mi trochę łatwiej, bo już wcześniej studiowałem i napisałem pracę magisterską na innym kierunku. Dzięki temu łatwiem mi zorganizować czas, który mam do dyspozycji.

Jest jednak wiele rzeczy, które nam kradną czas. Jest to chociażby Facebook na którym wiele osób spędza za dużo czasu, którego potem brakuje na czytanie książek, spotkania z rodziną, sport, nauką i wiele innych, ważnych rzeczy. Takich złodziejów czasu jest wiele, a kiedy czasu nam zaczyna brakować, właśnie ich musimy się pozbyć.

Gdy brakuje czasu trzeba lepiej się zorganizować. Przestać poświęcać czas na rzeczy mało ważne albo niepotrzebne. Naturalnie potrzebujemy mieć wystarczająco czasu na sen i odpoczynek, bo bez tego nie da się pracować. Jednak nie powinniśmy go marnować na sprawy niepotrzebne albo wręcz szkodliwe. Ja, gdy potrzebuję lepiej  zorganizować mój czas, staram się nie korzystać z Facebooka. Poza tym wykorzystuję każdą chwilę czasu na to, co mam zrobić. Nie zawsze jest to łatwe.

Często mamy wiele rzeczy do zrobienia, dużo obowiązków. Musimy dzielić czas między pracę i dom, studia i odpoczynek i tak dalej. Wtedy warto ustalić co jest dla nas ważne, na co musimy poświęcić więcej czasu. Niektóre sprawy trzeba będzie odłożyć w czasie, zrobić później. Niektóre sprawy można spróbować zrobić szybciej albo poprosić innych o pomoc – w ten sposób zaoszczędzimy czas, który możemy wykorzystać na inne sprawy.

Są rzeczy, które wymagają dużo czasu. Wspomniałem o mojej pracy licencjackiej. To jest pisanie długiego artykułu na jakiś naukowy temat. Na to potrzeba czasu, bo trzeba poczytać, zastanowić się i w końcu napisać. Dlatego staram się znaleźć codziennie trochę czasu na to, żeby krok po kroku coś robić. Nie znalazłbym wystarczająco czasu jednego dnia albo tygodnia, żeby napisać wszystko. Takie pisanie może być czasochłonne, czyli zabierające dużo czasu. Dlatego w zeszłym tygodniu już po prostu nie miałem czasu na inne sprawy, między innymi na podcast.

W przyszłości, jak skończę studia, będę mieć więcej czasu i chcę go przeznaczyć na podcasty i inne materiały do nauki polskiego. A jak wy wykorzystujecie swój czas?

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #36 Gdy brakuje czasu [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.