Languages Podcasts Polish Polish with John

Znalazłem książki na śmietniku – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #18

I love books and when I found some in trash I felt very bad. They were in good shape and good books. In this episode of Polish With John I share some of my thoughts about it. Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the gaps with nouns in correct form (Uzupełnij luki rzeczownikami w poprawnej formie):

a. Książki leżały w … (kubeł) na śmieci, który stał obok … (brama) wjazdowej.

b. Zaparkowałem samochód w … (garaż). Wszedłem do domu, powiesiłem kurtkę na … (wieszak), a klucze położyłem na … (stół).

c. Po … (praca) idę na zakupy. Wszystko mam na … (miejsce). Sklep spożywczy jest zaraz obok … (bank), a za … (bank) jest księgarnia.

2. Complete the gaps with verbs in correct form (Uzupełnij luki czasownikami w poprawnej formie):

a. Kiedy wczoraj … (iść) wyrzucić śmieci, … (zobaczyć) małego psa schowanego za kubłem na śmieci.

b. W zeszłym roku tylko 40% społeczeństwa … (czytać) chociaż jedną książkę. Kilkadziesiąt lat temu ludzie … (czytać) dużo więcej.

c.  – Gdzie … (być) w zeszłym roku na wakacjach?

– … (jechać) na Mazury.


Transcript

Witam w nowym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Temat tego odcinka przyszedł mi do głowy kilka dni temu. Wyrzucałem śmieci do kubła. Gdy go otworzyłem zobaczyłem, że w środku leżały książki. Zdziwiłem się bardzo, bo książki były w bardzo dobrym stanie, nie były uszkodzone, a mimo to trafiły do kubła na śmieci. Książki oczywiście zabrałem, wyczyściłem, bo moje sumienie nie pozwoliłoby mi ich tam tak zostawić.

Kiedyś miałem już podobną sytuację. Wtedy prowadziłem antykwariat – sklep z używanymi książkami. Miałem nawet stoisko na najbardziej ruchliwej ulicy Katowic. Pewnego razu przyszła do mnie starsza pani i powiedziała, że na podwórku kamienicy, w której mieszka, na śmietnik trafiło kilka kartonów książek. Powiedziała, że mnie wpuści przez bramę, jeżeli tylko będę chciał te książki uratować. Bez zwłoki zabrałem plecak i poszedłem z tą panią. Mieszkała kilka przecznic dalej, więc na szczęście było blisko. Na szczęście bo książek było mnóstwo! Ktoś niestety zamiast poukładać je w kartonach, po prostu wrzucał je byle jak i część z nich się zniszczyła. Wiele z tych książek było bardzo ciekawych i zupełnie nie rozumiem, dlaczego ktoś postanowił się ich pozbyć.

A książka to ważna rzecz i przez wieki była bardzo szanowana. Książki przekazywało się z pokolenia na pokolenia, a bibliofile (czyli miłośnicy książek) szczycili się swoimi bibliotekami. Dzisiaj za to książki coraz częściej lądują niechciane na śmietnikach. Skąd to się bierze?

Wiem, że w Polsce coraz mniej osób czyta. Według badań Biblioteki Narodowej, które są przeprowadzane co kilka lat, w Polsce książki czyta około czterdziestu (40) procent osób, a czytających dużo, czyli ponad 7 książek rocznie, jest raptem niecałe 10%. To bardzo, bardzo mało. Dla porównania w Luksemburgu książki czyta ponad 80% społeczeństwa. Wysokie wskaźniki odnotowują także Szwecja, Niemcy, Finlandia, Austria i Estonia. Gorzej jest na przykład w Rumunii, gdzie czyta mniej niż 30% społeczeństwa. Mniej więcej tyle ile Polacy czytają Portugalczycy, Grecy, Bułgarzy czy Włosi. Jednak w całej Europie ten odsetek maleje. A to jest bardzo smutna tendencja. Najwięcej czytamy w szkole, kiedy musimy, a potem już sobie odpuszczamy. Wygrywają telewizja, filmy, seriale. Ale żadne z nich nie daje tyle korzyści co dobra, regularna lektura.

Wśród zalet czytania można wymienić między innymi rozwój słownictwa, lepsze umiejętności językowe. Poza tym kto czyta, ten rozwija swoją wyobraźnię, poszerza wiadomości o świecie – książka jest jak siłownia dla mózgu. Ma to znaczący wpływ na naszą kondycję intelektualną, kiedy jesteśmy starsi. Podobnie jak nauka języków obcych, tak i czytanie pozwala zachować umysł w dobrej kondycji na długie lata. Wśród innych zalet można wymienić ćwiczenie koncentracji i pamięci, redukcję stresu oraz rozwój zdolności analitycznego myślenia. Jak widać, zalet jest wiele, a jest jeszcze jedna.

Książki to po prostu świetna rozrywka. Oczywiście nie ta najłatwiejsza, bo trzeba nauczyć się czytać, rozsmakować się w lekturze. Jednak z każdym przeczytanym tytułem, z każdym rozdziałem i stroną przyjemność jest coraz większa. Nasz mózg lubi pracować, a przy lekturze dobrej książki na pewno nie będzie się nudził. Wręcz przeciwnie, będzie mógł dać z siebie wszystko. Zdarzyło mi się nie raz zarwać noc tylko po to, żeby skończyć czytać jakąś intrygującą powieść. Pierwsze dni wakacji zawsze spędzałem na czytaniu tego, na co nie miałem czasu w szkole. Potrafiłem przesiedzieć w fotelu cały dzień, tylko z przerwami na jedzenie, byle nadrobić czytelnicze zaległości.

Dlatego mam prośbę do Was wszystkich. Nie wyrzucajmy książek. Zawsze można je oddać, na przykład do antykwariatu albo biblioteki. Antykwariaty w Polsce mają bardzo trudno i jeżeli książki mają szansę znaleźć nowy dom, to na pewno chętnie je przygarną w prezencie. Jeżeli muszą kupować, to wtedy muszą być ostrożne w wyborze książek, ale za darmo wezmą chętniej. Ktoś, kto ich nie potrzebuje pozbędzie się kłopotu, a innym osobom sprawi radość.

To tyle na dzisiaj. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. Dla wspierających co jakiś czas umieszczam na serwisie dodatkowe materiały. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #18 – Znalazłem książki na śmietniku

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.

 


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. w kuble, bramy; b. garażu, wieszaku, stole; c. pracy, miejscu, banku, bankiem

2. a. szedłem, zobaczyłem; b. przeczytało, czytali; c. byłeś, pojechałem


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.